BilimBitkilerCanlılarGenelHaber

Bitkilerin Saldırı Tehditlerine Tepkisi

Dünya bilim otoritesinin büyük çoğunluğuna sahip Amerikalı bilim insanları, bitkilerin saldırı tehdidi esnasında nasıl bir tepki gösterdiği üzerinde araştırma yaparak konuya açıklık getirmeyi başardı.

Bitkilerin Uyarı Sinyali Yollu

Bitkiler bilindiği üzere ksilem ve floem ismi verilen damar yapısı ile iletim sağlarlar. Bu iletim, uyarı sinyalleri için yapraklardan gövdeye doğru gerçekleşir. Bilim insanları bu uyarı sinyallerini görselleştirmeyi başararak hem iletim hakkındaki birçok soruya ışık tuttu, hem de bunu yaparak ortaya muazzam bir görüntü çıktı.

Bitkiler de Salgı Yapar

İnsan ve hayvanların yanı sıra, bitkilerin de stres ve savunma hormonu salgıladığı bilinmektedir. Örneğin bir tırtıl bitkinin yapraklarının tadına bakmaya başladığında, bitkide çeşitli uyarılar meydana gelir. Bu uyarılar da çeşitli hormonlar ile bitkinin diğer kısımlarına iletilir. Genel olarak uyarının yaprak damarlarına aktarılan kalsiyum ile iletildiği düşünülmektedir.

Science dergisinde yayınlanan araştırmada, Yeşil Floresan Proteini ile genetiği değiştirilmiş bitkiler kullanıldı. Wisconsin-Madison Üniversitesi‘nden Profesör Simon Gilroy ve ekibi tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları birçok soru işaretini ortadan kaldırmış oldu.

Araştırmada genetik mühendisliği ile kullanılan yeşil floresan proteini, bitkide sinyal iletiminin gerçekleşirken canlı olarak izlenebilmesine olanak sağladı. Floresan teknik ile karanlık ortamda açığa çıkan görsel ışık şöleni oldukça beğeni topladı.

Bitki, saldırı anında yara aldığı yapraktan elektrik yükünü alıyor ve saldırı tehdidini diğer yapraklara iletiyor. Bunu yaparken sinyal düşünme veya karar için herhangi bir noktaya uğramadan direkt belirli hedeflere gidiyor.

Daha önce yapılan araştırmalar sonucunda bitkilerdeki sinyal iletimini bu kadar açık bir şekilde görmek mümkün olmamıştı. Üstelik bu teknik ile sinyal iletimi eş zamanlı olarak gözlemlenebildi.

Sinyal İletimi Sonucunda Ne Oluyor?

Uzmanların söylediğine göre bazı bitkiler, saldırı anında hücre duvarını sertleştiriyor, böceklerin ve diğer parazitlerin hoşuna gitmeyen zehirli ve zararlı kimyasallar salgılıyor. Böylece saldırılardan korunmaya çalışıyor.

Kaynak ve İleri Okuma:

  • https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-45571876


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı