BilimGenelMakalelerTeknoloji

Illumina MiSeq Cihazı Nasıl Çalışır?

Google News Abone Ol

MiSeq cihazı, NGS yani New Generation Sequencing olarak bilinen ve türkçesi “Yeni Nesil Dizileme” olan yöntemde en çok kullanılan en pratik olan cihazlardan yalnızca biri.

Illumina MiSeq Cihazı İle Yeni Nesil Dizileme

MiSeq Sistemi, geniş bir yelpazede sıralama uygulamaları ile araştırmanızı kolaylaştırmaktadır. Otomatikleştirilmiş eşleştirilmiş uçlu ve her çalışma için 15 Gb’ye kadar çıkabilen, okunan 600 bazın üzerinde sıralı veri üreterek kapasitesine sahiptir. Kullandığı kütüphane hazırlık kitleri, hedeflenen gen, küçük genom ve amplikon dizilimi, 16S metagenomikler ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli uygulamalar için optimize edilmiştir. Cihazda gerekli ayarlamaları yapabileceğimiz ve ayarları özelleştirebileceğimiz dokunmatik bir ekranı bulunuyor. Bunun dışında cihaz bir bilgisayara bağlı ve bu bilgisayarla birlikte çalışıyor. Cihaza MID bağlı hastaları tanıtıyor ve hastaların test sonuçlarını birbirine karıştırmadan elde edebiliyoruz. Ardından bir hard disk yardımı ile cihazdan test sonuçlarının çıktısını alarak inceleme ve analiz yapabiliyoruz.

Cihazın kendine özel kartuşları ve kitleri bulunuyor. Flowcell diye adlandırdığımız küçük bir kartuşu bulunuyor. Bu cam kartuş üzerinde dizileme işlemi yapılıyor. Bazlar bu bölgede okunuyor. Bunun dışında cihazda DNA’ları ve gerekli primerleri yüklediğimiz bir kartuş daha bulunuyor. Dizileme işlemi bittiğinde cihazı temizlemek için kendine özel deterjanı su ile seyreltilerek %5 konsantrasyonuna getiriliyor ve her dizileme işleminden sonra cihaz bu solüsyon ile yıkanıyor. Cihazın yıkanması 20 dakika kadar sürerken, DNA dizilemesi ortalama 1 gün sürüyor.

Illumina farklı düzeylerde sekans cihazlarına sahiptir: www.bilimvetekno.com/illumina-hiseq-2500-cihazi-nasil-calisir

Illumina Platformu Videolu Anlatım

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

2 Yorum

  1. Merhaba Serdar Bey. Illumina miseq, iseq ve nextseq2000 arasındaki farklar nelerdir. Sadece birini alsak yeterli midir? Mesela nextseq2000 i alsak diğer ikisinin işlerini de yapabilir miyiz? Yada eksik kalan bişeyler olur mu?

    1. Merhaba Kemal Bey, yeni nesil dizileme sistemlerini marka içinde ayıran en önemli özellikleri okuma uzunlukları ve tabii veri üretme miktarlarıdır. Bu cihazları segmentlere ayıran şey ürettikleri veri miktarlarıdır. Örneğin Illumina Miseq ile PE300 ya da 600 cycles (bu ikisi aynı anlama geliyor) okuma yöntemiyle 15 Gigabase veri üretebilirsiniz İseq için bu PE150 ya da 300 cycles okuma yöntemiyle 1.2 GB veri üretebilirsiniz. Nextseq 2000’e baktığımızda ise PE150 ya da 300 cycles okuma yöntemiyle 360 GB’a kadar veri üretmeniz mümkündür. Yani burada tercih yaparken kullanacağınız alanları düşünmelisiniz. Tek gen veya metagenom çalışmaları için Miseq veya İseq alabilir ya da düşük sayıda insan bitki veya hayvan genom dizileme (WGS), Tüm Ekzom Dizileme (WES) çalışmalarınız oluyorsa Nextseq 2000 veya buna yakın miktarda veri üreten cihazlar da düşünebilirsiniz. Bununla birlikte genellikle Run maliyetleri daha uygun fiyatlı olan DNBseq platformlarını da düşünebilirsiniz. Fakat en azından şimdilik Illumina platformlarının daha yüksek kalitede veri ürettiğini söyleyebiliriz (aradaki fark genelde %5’i geçmemektedir).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı