BilimCanlılarGenelHayvanlarMakaleler

Ithomiine Butterflies Böceği

Google News Abone Ol

IthomiineNymphalidae (fırça ayaklılar) ailesinin Danainae alt ailesinde bir kelebek kabilesidir. Yakın zamanda bilinen 376 türden oluşur; küçük gözleri, ince karınları, 2 çift ayakları ve uzun sarkık antenleriyle ayırt edilirler. Aynı zamanda yavaş ve derin kanat çırpışlarıyla dikkat çekerler.

Temelde iki tip Ithomiine vardır. İlki siyah ve turuncu bantlı kaplanlar, diğeriyse saydam kanatlı ve belirgin damarlarıyla cam kanatlılardır. Bu kelebeklerin yaşam alanları neotropik bölgeyle sınırlıdır. Ithomiine‘ler zehirli oldukları için kuşlar tarafından tercih edilmeyen bir türdür. Kelebek desenlerini ezberleyebilme yeteneğine sahip olan  kuşlar bu sayede zararlı türleri yemekten kaçınırlar.

Biz de bu yazımızda zehirli kaplan türlerinin en yaygın olanlarından Tithorea Harmonia‘yı birlikte inceleyeceğiz.

Tithorea Harmonia

Tithorea Harmonia, Satipo, Peru, Adrian Hoskins

Türkçeye Harmonia Kaplanı ya da Kaplan Kanadı olarak çevrilen bu kelebek türü Ithomiine kabilesinin Tithoreini alt kabilesinde yer almaktadır. Adlandırılmış 26 alt türe sahiptir. Bu tür, tropik ormanların yanı sıra yağmur ormanlarında 0-1300 m arası rakımlarda da görülür. Kanat uzunlukları yaklaşık 70 milimetredir. Kanatlarının çevresinde bulunan bantları ve antenleri turuncudur.

Bu türün başta fotoğrafçılar olmak üzere çevre tarafından en ilgi çeken özelliği parlak gümüş ve altın rengi pulpalarıdır.

Tithorea Harmonia (Nymphalidae: Ithomiini), Geoff Gallice

Kuşlar için epey zararlı olan toksinler bu kelebeklerde larva aşamasında Prestonia Acutifolia (Apocynaceae) bitkisinden beslenerek; erişkin kelebeklerde ise nektar veya bitki atıklarından elde edilir. Erkekler çiftleşme sırasında toksinlerini dişiye aktarır. Böylece dişinin ömrünü ve verimliliğini artırırlar.

Tithorea Harmonia cinsi kelebeklere genellikle tek başına rastlanır ancak Peru’daki Alto Rio Madre de Dios Nehrinde bir zamanlar 20’nin üstünde uçarken görüldükleri de  kayda geçmiştir.

Güneşli havalarda uçmak için gizli olma eğilimindedirler. Ancak bulutlu koşullarda veya alaca karanlık yaklaşırken açık alanlarda ortaya çıkarlar.

Kaynak:

  • Richard’s Inverts
  • www.learnaboutbutterflies.com
  • wikizero
  • www.adamerkelebek.org
  • www.flickr.com , Geoff Gallice

Eylül Sıla Tüfekci

Erbakır Fen Lisesinden 2019 yılında mezun oldum. Şimdilik Denizli'de yaşıyorum. Bana ulaşmak isterseniz: [email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir