Genel

E-Ticaret Yönetiminde ERP Kullanımı Avantajlar ve Faydaları

Google News Abone Ol

E-ticaret yönetiminde ERP kullanımı; firmaların stok takip, sipariş, kargo, sevkiyat, teslimat gibi süreçlerini daha verimli, hızlı ve kolay yönetmelerini mümkün kılar. Tedarik, depo, satış, muhasebe, lojistik ve finans yönetimi e-ticarette ERP kullanımı sayesinde pratik bir hâl alır.

Tüm sistemlerin birbiriyle eş zamanlı olarak koordine edilebilmesi ve kontrollü olarak yürütülmesi ERP çözümleriyle mümkündür.

E-Ticaret ERP Kullanımı Neden Avantajlı? E-Ticaret ERP Yazılımı Avantajları

E-ticaretin her sene, bir önceki yıla göre yükselen bir ivme ile devam ettiği şüphesizdir. Durum böyleyken, hizmet ve ürünlerin tüketicilerle buluşturulması noktasında internetin nimetlerinden faydalanmak kaçınılmaz bir zorunluluktur.

Bu işin kilit noktası e-ticaret sistemleri, onların temel yapı taşı ise ERP çözümleridir. Doğru planlanan ve uygulanan bir e-ticaret iş akışı ile hedeflenen başarıya ulaşmak, ERP yazılımları sayesinde hiç zor değildir.

E-ticaret alanında faaliyet gösteren web sitelerinin ve arka planda süregelen; lojistik, depo ve muhasebe gibi komplike süreçleri yönetmenin yolu, e-ticaret ERP yazılımı kullanmaktan geçer.

E-Ticaret ERP Yazılımı Özellikleri Nelerdir?

Kullanıcı dostu arayüzü ve gelişmiş, fonksiyonel bileşenleriyle e-ticaret ERP yazılımları; modern, güncel, yenilikçi çözümleri bir araya getirir. Zengin çeşitliliğe sahip menü ve model seçenekleriyle bu yazılımlar, her büyüklükteki işletmenin tüm ihtiyaçlarını ortak paydada buluşturur ve etkin şekilde karşılar.

Buna göre, bazı e-ticaret ERP yazılımı özellikleri şöyle sıralanabilir:

 1. Farklı platformlarla entegreli olarak çalışabilme,
 2. Tam kontrol sağlayan e-ticret modülleri (Sipariş yönetiminden pazaryeri ve kargo entegrasyonlarına, ödeme sistemlerinden ürün yönetimine kadar…),
 3. Şık ve estetik tasarımlı, mobil uyumlu, responsive, arama motoru algoritmalarına göre optimize edilmiş web sitesi desteği,
 4. Müşteri ilişkileri yönetimi yani CRM alanında etkin çözümler,
 5. Muhasebe ve finans ihtiyaçlarına yönelik tüm işlemler (Banka ve kasa hareketleri, cari hesap takibi, e-tahsilat, finans günlüğü, e-fatura vs.),
 6. Üretim planlamaları için işlevsel araçlar (Üretim birimleri ve emirleri, depo ve envanter yönetimi, üretim reçeteleri vb),
 7. Personel uygulamaları (Çalışan performansına ilişkin detaylı raporları görüntüleme; maaş ve avans ödemesi gibi süreçlerin takibi, rapor ve izin geçmişi, yasal hakların takip edilmesi, özlük dosyalarına erişim…),
 8. Gelişmiş e-ihracat modülleri yardımıyla ülkeye göre para birimi ve dil seçimi, yurt dışı kargo entegrasyonu, ülke bazlı fiyat belirleme gibi özellikler,
 9. Barkod okuyucu, tedarikçi-sevkiyat süreç yönetimi için onlarca özellik ve çok daha fazlası!

E-Ticaret ERP Yazılımı Nasıl Seçilir?

İşletmenizde doğru e-ticaret ERP kullanımı ile başarıyı yakalamak istiyorsanız, sizin için uygun yazılımı kolayca bulabilmek adına bazı özelliklere dikkat etmelisiniz.

İşte, cevap aramanız gereken sorulardan bazıları:

 1. Kullanacağınız ERP çözümü şirketinize ait tüm şubeleri, merkez ve depoları aynı yerden kontrol etmenize imkân tanıyor mu?
 2. Bayilerinizin ve şirketinizin bilgileri güvende mi?
 3. Sizin veya çalışanlarınızın ofis dışında yaptığı işlemleri ânında muhasebeleştirme özelliğine sahip mi?
 4. Sahada görev yapan personellerin sisteme kolaylıkla erişim sağlamasına olanak tanıyor mu?
 5. Sistem yeterince hızlı ve kararlı mı?
 6. Ne kadar özgür ve bağımsız bir çalışma alanı vaad ediyor?
 7. Birden fazla kullanıcının aynı anda işlem yapmasına izin veriyor mu?
 8. Tek lisans bedeli karşılığında ekstra yan hizmetler sunuluyor mu?
 9. Web sitenizle entegreli olarak çalışıyor mu? Siteniz mevcut değilse, ayrıca web site hizmeti de veriyor mu?

Bu ve benzeri soruların yanıtını belirleyerek ihtiyaç duyduğunuz e-ticaret ERP yazılımı seçeneklerine Uyumsoft ile ulaşabilir, işinizi her gün bir adım daha ileri taşımaya hemen başlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir