BilimGenelMakalelerUzay

Uzay Bahçıvanlığı

Google News Abone Ol

İnsanların Uzayda yaşama hayalleri yüzyıllardır sürüyor. Bu yaşamın en önemli faktörlerinden bir tanesi  tarımdır. Marslı filmindeki patates yetiştirme çabasını herkes hatırlar. Peki gerçekten bir gün uzayda yaşam başlarsa tarım nasıl halledilecek? Bu durumda karşımıza uzay bahçıvanlığı çıkıyor.

Uzay Bahçıvanlığı Nedir?

Uzayda bitki yetiştirme sektörüne uzay tarımı, bu meslekle ilgilenecek olan kişilere uzay bahçıvanı denir. Uzay Bahçıvanlığını incelemek için  bir sürü neden vardır. Bunlardan en önemlisi eğer bir gün bir Ay (veya Mars) kolonizasyon üssü kurulursa, burada yiyecek yetiştirilmek zorunda kalınacaktır. Bir diğer neden uzun süreli uçuş sırasında astronotlara yiyecek sağlamaktır. Bazı güncel tahminler bu teknoloji için 2-6 yıl geçmesi gerektiğini ileri sürmüştür. Bu tahmin bitkilerin en uygun şekilde aydınlatılmasını sağlamak için yeterli güce sahip olunacağını varsaymaktadır. İhtiyaç duyulan teknolojinin geliştirilmesi, süreci şimdiden takip etmeye değer.

Uzay Bahçıvanlığı Gelişmeleri Nelerdir?

NASA’nın desteklediği uzay bahçeciliği üzerine gelecekteki araştırmalar iki çizgi boyunca odaklanıyor. Birincil amaç, tamamen kapalı koşullar altında bitki yetiştirmek için Dünya üzerinde bir sistem geliştirmektir. Bu teknolojik gelişmeler, Uluslararası Uzay İstasyonu‘ndaki (ISS) temel bilimsel deneyler için kullanılabilecek bir sistemde yoğunlaştırılıyor. İkinci, daha düşük öncelikli faaliyet odağı, bitkilerin uzay uçuşundaki  maruz kalabileceği belirli streslere verdiği tepkileri incelemek olmalıdır.

Geçmişte Almanya , Rusya ve Japonya’nın denemeleri başarısız olmuştur. Şu an NASA kendi bünyesinde biyologlar ile bu deneyleri sürdürmektedir ayrıca Space Plant Biology gibi özel oluşumlar da bu konu hakkında deneyleri sürdürmektedir.

İlknur Argum

İstanbulda yaşıyorum. İnönü Üniversitesi Moleküler biyoloji ve genetik okuyorum.

11 Yorum

  1. Bilim ve Tekno bu kadar güzel ve güncel bilgiye ulaşmak da kolay ve gündemi takip eden her gün yeni bilgiye yol açan başarılı bir web sitesi her gün ziyaret ediyorum başarılı site seviyorum

  2. Uzay bahçıvanlığı gelecekte çok popüler olacak bence. Hatta uzay madenciliği de aynı şekilde artacak, ham madde temini için farklı gezegenlere bakmamız gerekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir