BilimGenelMakaleler

Yaşlanmamak Mümkün Mü?

Google News Abone Ol

Yaşlanmamak Mümkün Mü?

İnsanların binlerce yıldır kafa yorup,çözüm bulmaya çalıştığı sorulardan biri ise yaşlanmamak mümkün mü Bu sorunun cevabı,şimdiki tıp ve teknoloji imkanları bu konu hakkında yetersiz kaldığı için hayır. Ancak yaşlanmayı geciktiren önlemler,korumalar bulunmakta.

Yaşlanmaya Karşı Koruyucular

1850‘lerde ABD‘de ortalama ömür yaşı sadece 40 yaştı,bugün ise bu sayı 78 yaş. Tıp bilimi günümüzde insan ömrünün daha çok uzaması için araştırma yapmaktadır. Son dönemlerde yapılan deneylerde,Metformin ilacı verilen diyabet hayvanlarının diyabet olmayan hayvanlardan ve ilaç almayan hayvanlarda daha çok yaşadığı görülmektedir. Bunun üstüne Metformin yaşlanmaya karşı koruyucu olarak açıklandı.

Tıp ve teknolojinin gelişmesine rağmen vücudun bir dayanma sınırı var. Yaşlılara gençlerden kan nakli yapılmasının olumlu sonuçlar verildiği duyuruldu. Bu fikir 1615‘te Andreas Libavius tarafından ortaya çıkmıştır. 2005‘te fare üstünde denenen deneylerden şu anlaşılıyor ki kan naklinin akciğerde hasara ve enfeksiyona sebep açma riskinin bulunduğu görülüyor. Fakat,yeni hücre yaratmak için çalışamayan durumda olan hücreleri Foxo4-DRI bileşimi enjekte edilerek alınan farelerin daha uzun yaşadığı görülüyor.

Sergen Kartal

Bodrum/Yalıkavak da yaşıyorum. 30/07/2003 doğumluyum. İlgi alanlarım bilgisayar,teknoloji ve program. Lise 1 öğrencisiyim. Hayalim bilgisayar programcılık ve yazılım. Teknoloji ile ilgili olduğum için bu dalın benim hoşuma gideceğini düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir