Bilim Ve Tekno

Yaşlanmamak Mümkün Mü?

Yaşlanmamak Mümkün Mü?

Yaşlanmamak Mümkün Mü?

İnsanların binlerce yıldır kafa yorup,çözüm bulmaya çalıştığı sorulardan biri ise”Yaşlanmamak Mümkün Mü?” Bu sorunun cevabı,şimdiki tıp ve teknoloji imkanları bu konu hakkında yetersiz kaldığı için hayır. Ancak yaşlanmayı geciktiren önlemler,korumalar bulunmakta.

Yaşlanmaya Karşı Koruyucular;

1850‘lerde ABD‘de ortalama ömür yaşı sadece 40 yaştı,bugün ise bu sayı 78 yaş. Tıp bilimi günümüzde insan ömrünün daha çok uzaması için araştırma yapmaktadır. Son dönemlerde yapılan deneylerde,Metformin ilacı verilen diyabet hayvanlarının diyabet olmayan hayvanlardan ve ilaç almayan hayvanlarda daha çok yaşadığı görülmektedir. Bunun üstüne Metformin yaşlanmaya karşı koruyucu olarak açıklandı.

Tıp ve teknolojinin gelişmesine rağmen vücudun bir dayanma sınırı var. Yaşlılara gençlerden kan nakli yapılmasının olumlu sonuçlar verildiği duyuruldu. Bu fikir 1615‘te Andreas Libavius tarafından ortaya çıkmıştır. 2005‘te fare üstünde denenen deneylerden şu anlaşılıyor ki kan naklinin akciğerde hasara ve enfeksiyona sebep açma riskinin bulunduğu görülüyor. Fakat,yeni hücre yaratmak için çalışamayan durumda olan hücreleri Foxo4-DRI bileşimi enjekte edilerek alınan farelerin daha uzun yaşadığı görülüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ