BilimGenelMakalelerTeknoloji

Nanoteknolojinin Su Arıtmada Kullanımı

Google News Abone Ol

Nanoteknoloji

Nanoteknoloji biyomedikal, malzeme, inşaat, tekstil ve savunma sektöründe kullanıldığı gibi çevre ve enerji alanlarında da kullanılmaktadır. Özellikle çevre sorunlarının gözlemlenmesi ve giderilmesinde uygulanmaktadır. Temiz enerji kaynağı olarak bilinen hidrojenin güvenli şekilde depolanması ve taşınmasına olanak sağlamaktadır. Yeraltı sularının içilecek kadar temizlenmesi nanofiltreler kullanılarak mümkün hale gelecektir. Güvenilir içme suyu bulunmayan bölgelerde ve kirletici tarafından su kirletildiğinde acil durumlar için de oldukça önemlidir. Nano malzemeler; büyük yüzey alanına sahip olması, adsorpsiyon kapasitesinin yüksek olması, verimli, hızlı ve kolay bağlanabilme özelliklerinden dolayı oldukça avantaj sağlamaktadırlar.

Nanoteknolojinin Su Arıtmada Kullanımı

Su yaşam için en temel bileşiktir. Su kirliliği sanayinin gelişimi ve nüfusun artmasıyla birlikte insan sağlığı için tehdit oluşturmaktadır. Ağır metaller düşük derişimlerde bile toksisiteye sahiptir. Arsenik antik çağlardan beri bilinen en ölümcül maddelerden biridir. Yeraltı suyu temizlenmesinde kullanılan en yaygın nanoteknolojik uygulama sıfır değerlikli demir nanopartiküllerinin kullanımıdır. Demiroksit çevre dostu olarak atıksu arıtmada nanoemici ve fotokatolizör olarak kullanılmaktadır. Belirli kayaçlara, hareketsiz veya hareketli sıfır değerlikli demir nanopartikülleri enjekte edilerek demir partiküllerinden bir tabaka oluşturmakta, demir partiküllerinden oluşan bulut organik kirleticilerin giderilmesini sağlamaktadır. Demir oksitler farklı manyetik özellikte ve farklı kimyasal bileşenlerden oluşmaktadır. Manyetik olan demiroksit nanopartiküller geniş yüzey alanına sahip olduklarından dolayı yüksek verimde ağır metallerin uzaklaştırılmasında önemli görev alırlar.

Sündüz Başol

Afyonkocatepe üniversitesi biyomedikal mühendisliği öğrencisiyim.Okumak ve öğrenmek  her zaman beni heycanlandırmaktadır.Öğretirken öğrenildiğini inanmaktayım.”Zihin de paraşüt gibidir, açıldığında iş görür”. / Walt Disney

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir