SEO ve Reklam Ajansı
Bilim Ve Tekno

Hıçkırık Nedir?

Hıçkırık Nedir?

Hıçkırık, nefes almamızda önemli bir rol oynayan diyafram kasının, ani ve istemsiz bir şekilde kasılmasıdır. Hıçkırık tuttuğunda bu kas tekrar tekrar kasılır ve her seferinde içimize hızla hava çekmemize neden olur.Havayı çekmemizle birlikte, ses telleri aniden kapanır ve hıçkırık sesi oluşur.

Nedenleri çok çeşitlidir. Fazla yemek, hazımsızlık, acı, baharatlı ve sıcak yemekler, alkollü ve asitli içecekler, mide gazı ve sinir rahatsızlıkları en sık rastlanılan nedenlerdir. Ayrıca, bazı beyin, kalp, karaciğer, bağırsak hastalıkları ile zatürrede de görülebilir. Bu nedenle sürekli ve uzun süren hıçkırıklarda bir doktora başvurmak gerekir. Genellikle birkaç dakika süren hıçkırıkların yanı sıra saatler ve hatta aylar boyu süren hıçkırıklar vardır. Kısa süreli hıçkırıklar genellikle çabuk sonlanır ve fazla bir şikayet yaratmazlar; ancak uzun süren, inatçı hıçkırıklar dikkate alınmalıdır.

Basit hıçkırık ataklarının çoğu kendiliğinden geçer. Daha uzun süren hıçkırıklar içinse bir çok yöntem vardır. Bunlardan biri nefes tutmaktır. Nefes alınıp tutulduğunda diyaframın solunum işi sırasında kasılması, hareketi engellemiş olacağından yükü azalacak, sadece hıçkırık nedeniyle kasılması kalacak o da belli bir süre sonra geçecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ