BilimGenelHaberUzay

2018’in İlk Süper Ay’ı Yılbaşında

Google News Abone Ol

Yeni yıla nasıl gireceğiniz size kalmış. İster dışarıda arkadaşlarınızla, isterseniz evde ailenizle… Ancak 2018’in yılbaşında yeni yılın ilk Süper Ay’ının görülebileceğini bilmenizi isteriz.

2018’in İlk Süper Ay’ı Yılbaşında Görülebilecek

Yeni yılın ilk günü, yani yılbaşında Dünya ile Ay arasındaki mesafe 356.565 kilometreye düşmesi ile oldukça büyük görünecek olan süper ay, oldukça hoş bir görüntüye bürünecek gibi görünüyor. Süper Ay‘ın normal Ay’dan yaklaşık olarak %7 – %14 arası daha parlak olması bekleniyor.

Uzmanların söylediğine göre dünyanın şeklinin geoit oluşu, Süper Ay’ın dünyanın hemen her tarafından farklı zaman aralıkları ile gözlemlenebileceğini söylüyor. 31 Ocak gecesi ile 2 Ocak gecesi gözlenecek olan Süper Ay, böylelikle gökyüzünün açık olduğu hemen her yerden rahatlıkla gözlemlenebilecek.

Öte yandan 2,5 yılda bir gözlemlenen bu Süper Ay’a, “Mavi Dolunay” ismi verilmektedir. Ülkemizde ise Süper Ay’ın 18:00’dan sonra gözlemlenebilmesi bekleniyor.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı