GenelHaberTeknoloji

Uçan Taksi VTOL İlk Test Uçuşunu Geçti

Google News Abone Ol

Uçan Taksi VTOL

Lilium Havacılık’ın geliştirdiği VTOL adlı dikey kalkabilen ve inebilen, elektrikli motorlara sahip olan jet ilk deneme uçuşunu Almanya’da başarıyla gerçekleştirdi. Yerden kontrol edilen, insansız iki kişilik versiyon birkaç teste tabi tutuldu.

Şirket 2019’da insanlı sürüşleri gerçekleştirecek. VTOL 5  kişilik hava taksisi olacak ve araç paylaşım şirketlerinde kullanılabilecek. Hava taksisi kanatlarındaki 36 aspiratörlü türbin motorları ile elektrikle çalışan bir jet olacak. Bu elektrikli motorlar; kanatlar ve kanatlarla birlikte 12 hareketli flapa sahip. Böylece hava akışını yönlendirerek, dikey kalkabiliyor, inebilir ve ileri doğru gidebilir. VTOL’un uzun pistlere ihtiyaç duymaması, uçaklar ve helikopterlere göre elektrikli olması açısından çok daha ekonomik olması sayesinde yoğun ilgi alacak gibi gözüküyor.

Gelecek olan 5 koltuklu Lilium Jet, diğer quadcopterlerden 10 kat daha az enerji harcayacak ve 300 km/s hıza çıkabilecek. 300 km’den biraz fazla menzile sahip olacak VTOL, 55 dakika boyunca uçabilecek. Lilium motor beşiğini özel olarak yalıtarak güvenli hale getiriyor. Ayrıca bataryalar sürekli uçuşu ve bozulsa bile güvenli inişi gerçekleştirecek şekilde tasarlanıyor. Ayrıca uçuş zarfı koruma sistemi eğer pilot riske giriyorsa bunu reddedecek şekilde yapılacak.

Lilium yardımcı kurucusu ve CEO’su Daniel Wiegand gururla, “Başarılı uçuş test programı gösterdi ki, devrim yaratan teknik tasarımımız tam öngördüğümüz şekilde çalışıyor.” diyor.  Lilium için gerçekleştirilen test uçuşundan sonraki adım 5 koltuklu uçağın tasarımına odaklanmak olacak.

Lilium Jet’in Münih kentinde geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu test uçuşunun videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Feyza Saat

Ankara'da yaşıyorum. Radyoterapi bölümü mezunuyum. Şuan Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünde öğrenciyim. Araştıma yapmayı, yazmayı ve bunları başkalarıyla paylaşmayı seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı