GenelMakaleler

Shell Shock

Google News Abone Ol

Shell Shock Nedir?

Shell Shock genellikle askerlerde görülen psikolojik bir rahatsızlıktır. Türkçeye savaş bunalımı veya savaş sonrası nevroz şeklinde çevrilmiştir. Bu durumdaki askerlerde vücutlarında kontrol edemedikleri kasılmalar, titremeler ve acılar oluşur. Bu rahatsızlık ilk kez Birinci Dünya Savaş’ının muharebelerinden biri olan Somme Muharebesinden sonra belirgin bir şekilde gözlemlenmiştir. Somme Muharebesi Birinci Dünya savaşının  en kanlı çarpışmalarından biridir ve 1916 yılında Fransa’da gerçekleşmiştir. Bir milyondan fazla zayiat olmuştur.

Savaş sırasında yoğun top ateşine maruz kalan askerler, çok güçlü bir şekilde hayatlarını kaybetme korkusuna kapılırlar. Bu korku ve stres shell shocka neden olur. Shell shock hastaları, savaştan sonra normal hayatlarına dönmekte çok zorlanırlar.

O zamanlarda bu hastalığa neyin neden olduğu bilinmiyor ve böyle olan askerler cepheden gönderiliyor, güçsüz görülüyor, dışlanıyorlar hatta öldürülüyorladı.

Belirtileri Nelerdir?

Yorgunluk, kafa karışıklığı, kabuslar, görme ve işitme bozuklukları, mantıklı düşünememe Shell Shock belirtilerindendir.

Bu durumdan muzdarip kişiler savaş anlarını tetikleyecek her türlü şeyden etkilenirler. Bu her hangi bir eşya, resim veya söylem olabilir.

Shell Shock açık bir şekilde savaşın karanlık ve acımasız yüzünü yansıtmaktadır.

Mukaddes Bolat

Kahramanmaraş da yaşıyorum. Yaşım 18. Afşin Anadolu Lisesi mezunuyum. Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde Havacılık ve Uzay Mühendisliği okuyorum.

Bir Yorum

  1. Hakkında uzun süre araştırma yaptığım bir konu, hiçbir yerde bu kadar güzel açıklandığını görmedim. Teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir