BilimMakalelerSağlıkTeknoloji

Organ Çipleri

Google News Abone Ol

İnsan biyolojisi çalışmalarının en yeni üyelerinden biri de Çip Organlardır. İsmi le bir çoğumuzda uyandırdığı çağrışım üzerine bilgisayar bileşenlerine benzetilebilir. İnsan vücudu parçalarının mikro düzeye indirgenerek adeta anakart ( bilgisayar bileşeni) üzerinde bulunan ve bilgisayarın çalışmasında rol alan aygıtlar gibi organizma üzerinde görev almaktadır.

Bilim insanları bu konu üzerinde ki çalışmalarını tek bir organdan ziyade birden fazla organ için çip organ çalışmalarını gerçekleştirmektedirler. Karaciğer, akciğer hatta dişi üreme sistemine kadar bir çok organ modelleri geliştirilmektedir.  Bu aygıtların geliştirilme amaçlarından biri hastalıkları modellemek ve ilaçların geliştirilmesini kolaylaştırmayı hedeflemektir. Çalışmalar içerisinde yer alan araştırmacıları incelediğimizde Harward Üniversitesi Wyss Biyoloji Temelli Mühendislik Enstitüsü kurucu başkanı Donald Ingber:

Hedefimiz, hayvan deneklere son vermek ve kişileştirilmiş tıp çalışmalarını daha etkili bir şekilde yürütmektir.

Yani, bilim dünyasının yeni ürünü olan bu çip organlar sayesinde hastalık teşhisi ve  tedavi sürecinin başlamasında en kısa ve güvenilir yolu bulmaya yardımcı olmak, aynı zamanda hayvan deneklerin bu durumlarda gördükleri zararları önlemektir.

Peki Bu Çipler Nasıl Üretiliyor?

Çipi oluşturulacak organın işlevlerini yerine getirebilmesi için insan hücre ve dokularıyla oluşturulan ve çip özelliğini taşıyacağı organın morfolojik, fizyolojik özelliklerini içinde barındırabilmesi için taklit edilen organdan dokular alınarak çipler elde edilmektedir. Çiplere dahil edilen bu özellikler doku gelişimi, korunması ve işlevselliği için kullanılan kimyasallar ve genler kadar mekanik kuvvetlerin de önemli olduğu belirtilmelidir.

Emaluate   Inc tarafından 2012 yılında geliştirilmeye başlanan çip organ teknolojisi sayesinde insan üzerinde denenmesi çok zor olan deneylerin yapılabilmesi hedefler arasındadır. Çip organlar tıpkı yetişkin bir insanın organları gibi çalışmaktadır. Isıyı iletebilen küçük bir kasa içerisindeki kanallardan geçen canlı kan hücreleri kendini yenilerken oksijen dolaşımını sağlıyor. Kanser tedavileri ve çığır açacak buluşların güvenli ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlayacak çipler ileri ki yıllarda hemen hemen tüm organları taklit edebilecek imkanı bulacaktır.

Çip Organ Örnekleri

Akciğer

İnsan ciğeri gibi soluk alabilen taşınabilir harici bellek kadar küçük plastik bir çip. Gözenekli diyafram ile ayrılmış bir tarafı canlı akciğer hücreleri barındıran merkez mikro kanallar akışkan madde ile dolduruluyor. Sonrasında iki tarafa da uygulanan emme kuvvetiyle akciğer alveollerindeki oksijen değişimi birebir taklit edilebiliyor.

Deri

İnsan derisi, diğer dokuları dış etkilerden koruyan,basınç, sıcaklık ve acı sensörleri bulunduran ve aynı zamanda güneş ışığından D vitamini üreterek metabolizmaya destek olan karmaşık bir organdır. Çip deri uygulamasında, kozmetik araştırmalarda hayvan kullanımının bir çok ülkede tamamen yasaklanması ciddi bir önem oluşturmaktadır. Deri dokusu çipi oluturulurken, kişiye özel tedavi uygulamaları da düşünülerek hasta kişilerden deri biyopsisi alınarak keratosit kültürü çip içerisinde yapılabilir ve kişiye özel ilaç testi için 3D doku oluşturulabilir.

Bağırsak ve Böbrek

Bağırsak çipine peristaltik dalgalanmalara benzer hareketleri ve böbrek çipine kan damarı atışları eklendiği gibi diğer çip organlara da mekanik güçler dahil edilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir