BilimGenelHaberSağlık

Yapay Organ Üretiminde Çığır Açacak Yöntem

Amerikalı bilim insanları, organ nakli bekleyen birçok hastaya umut ışığı olacak bir buluşa imza attı. Daha önce HaberTürk’te yer olan habere göre, Massachusetts’teki Worcester Politeknik Enstitüsü (WPI) araştırmacıları, ıspanak yaprağını kalp dokusuna çevirmeyi başardı.

Yapay Organ Üretiminde Devrim

Yapraktaki hücreler, insandaki kan hücrelerine benzer bir sıvı ve mikron baloncukları gönderen bir doku yapmayı başardı. Çalışmanın böyle olumlu sonuçlar vermesi araştırmacıları sevindirirken, ıspanağın da oldukça yaygın bulunan bir bitki olması ayrı bir sevinç kattı. Worcester Politeknik Enstitüsü’nde biyomedikal mühendisliği profesörü Glenn Gaudette, “Hala yapacak çok işimiz var, ancak bugüne kadar yaptığımız çalışmalar içinde bu çok umut verici oldu. Çiftçilerin binlerce yıldır topladığı bitkiler doku mühendisliğinde kullanılmak üzere bir dizi problemi çözebilir.” ifadelerini kullandı.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı