BilimGenelMakalelerSağlık

Kırışıklığa Çözüm: İkinci Deri

Google News Abone Ol

Yaşımız ilerledikçe malesef ki ciltte kırışmalar meydana geliyor, lekeler çıkıyor. Bu da özellikle biz kadınlar için büyük bir sorun. Genç kalmak her daim bebek suratı gibi pürüzsüz, ışıltılı cilde sahip olmak istiyoruz. Bu yüzden bir çok estetik yapılıyor ve günümüz tedavi yöntemi olarak da kök hücre uygulanıyor. Bilim insanlarının hepsini geride bırakacak bir teorisi var…

Araştırmacılar, neredeyse görünmeyen ve deriye yapıştırılan silikon bir zar ürettiler. Kırışıklıkları ve gözaltı torbalarını kapatan, güneşe karşı koruyan ve hatta egzama gibi bazı deri hastalıklarını tedavi eden bu ikinci deri çalışmalarını, Nature Materials dergisinde yayımladılar.

İkinci Deri

Genç deri, daha fazla kolajen içerir. Kolajen, deriyi bir arada tutan bir tür proteindir. Ve biz yaşlandıkça, her sene belli miktarda kolajeni kaybederiz. Bu da derimizin daha az elastik olmasına sebep olup, kırışıklık ve gözaltı torbalarının oluşmasına daha yatkın hale getirir. İkinci Deri adı verilen siloksanlardan yapılan bu materyal, birbirini tekrar eden birimlerden oluşan uzun zincirler şeklinde, polimer formda bulunuyorlar. Bu ultra ince ve neredeyse görünmez olan materyal, tam olarak genç derinin bu özelliklerini taklit ediyor.

Uygulama Şekli

Önce temiz bir solüsyon cilde uygulanıyor, ardından İkinci Deri yerleştiriliyor. Bu şekilde deri, sıvı polimere bağlanarak, moleküler bağları bir arada tutuyor, yani daha güçlü bir hale getiriyor. İkinci deri bir gün boyunca yüzde durabiliyor, ama istenilen her an çözücü sıvısıyla yıkanıp çıkartılabiliyor.

Kullanımı

Bu gayet basit yöntemle, İkinci Deri pek çok şekilde kullanılabilir. Cildin elastikliğini arttırarak, kırışıklıklar gerilebiliyor ve takıldığı zaman boyunca ve sonrasındaki birkaç saat etkisini sürdürebiliyor. Bütün gün boyunca takılabildiği ve neredeyse görünmez olduğu için de, gün içinde kırışıklıklar çok aza indirmede yardımcı oluyor. Bu materyali, derinin yüzeyini kaplayarak, su veya terden dolayı çıkma korkusu olmadan, güneş koruyucu olarak kullanmak da mümkün.

Aynı zamanda egzama ve sedef gibi hastalıklarda nemlendirici ya da ilaçla birlikte uygulandığında, İkinci Deri, cildin daha uzun süre bunları tutmasını sağlıyor. Şu anda pek çok deri hastalığı cilde uygulanan kremler sayesinde tedavi ediliyor ancak bu kremler ciltte yeteri kadar duramıyor, silinip çıkıyor.

Araştırmacılar materyalin en az 24 saat ciltte kalabildiğini, hatta suya ve tere de dayanıklı olduğunu da belirttiler.

Ürün geliştirilme aşamasında umarım kısa bir sürede hayata geçer biz de hep güzel kalabiliriz…

Meysa Kardelen Akan

Merhabalar, ben Meysa Kardelen Akan. 20 yaşında, moleküler biyoloji ve genetik lisans öğrencisiyim. Bilime özellikle de genomik tıp'a ilgim var. Her zaman daha çok araştırarak, yeni bilgiler öğrenmeye çalışıyorum.  Okul dışında derneklerde görev alarak her gün bir başka insana bir iyilik katmaya çalışıyorum. Yazılarımla ilgili aklınıza takılan noktaları, katmak istediğiniz şeyleri ya da herhangi bir yazı konusu fikri için lütfen mail atmakan çekinmeyiniz. [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir