Bilim Ve Tekno

Kök Hücre Nedir?

Kök Hücre Nedir?

Yüz yıllardır insanoğlunun en büyük amaçlarından bir tanesi ölümcül hastalıklara çare bularak insan ömrünü uzatmaya çalışmak olmuştur. Bu amaç doğrultusunda önceleri bitkilerden elde edilen karışımlar ilaç olarak kullanılmış, zaman ilerledikçe ameliyat teknikleri geliştirilmiş, genetik ve biyoteknoloji alanında ilerlemeler kaydedilerek organ nakillerine başlanmış ve son yıllarda da kök hücre çalışmalarına hız kazandırılmıştır. Kök hücre araştırmaları kanser gibi henüz tedavisi mümkün olmayan hastalıklara çözüm bulmaya çalışmaktadır.

Her hücre kendine benzeyen başka bir hücreden meydana gelir. Bu bir zincirdir, bir döngüdür.  Bu zincirin en başındaysa erkeğin spermi ve kadının yumurtasının döllenmesi ile meydana gelen hücre (zigot) gelmektedir. Zigot tek başına bütün organizmayı oluşturabilecek genetik bilgiye ve güce sahiptir.

Kök hücrede en kısa tanımıyla farklı hücre tiplerine dönüşebilme ve kendini yenileyebilme potansiyeline sahip olan hücredir. En yaygın tanımı ile kök hücreler uygun ortamda bölünerek kendini yenileyebilen ve canlının ihtiyaç duyduğu kan, karaciğer ve kas gibi özelleşmiş organları oluşturabilecek şekilde farklılaşabilen hücrelerdir.

Kök hücrelerin bazı genel özellikleri vardır. Bu hücreler uygun bir ortama yerleşerek büyüyüp çoğalabilir, kendilerini yenileyebilirler. Kök hücreler çok sayıda farklılaşmış yeni hücre toplulukları oluşturabilirler. Ayrıca vücudun bir yerindeki zedelenmeyi takiben bu dokuyu onarabilir ve onu tekrar işlevsel hale getirebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ