GenelMakalelerUzay

Phoenix Işıkları Nedir?

Google News Abone Ol

Uğruna filmler, belgeseller çekilen hatta aynı isimde festivaller düzenlenen “Phoenix Işıkları” 1997 yılının 13 martında Arizona’nın Phoenix şehrinde gerçekleşen ve tarihte “UFO Olayı” olarak yer edinen bir olaydır.

Phoenix Işıkları

Olayın, gece 19.30 ile 22.30 saatleri arasında gerçekleştiği belirtilmektedir. Bir dedikoduya göre gökyüzünde “V” şeklinde ışıklar belirmesi ile fark edilmiştir. Olayın son 20 yılda “Snowball” etkisi yaratarak büyümesi üzerine, yetkililer çalışmalara başladı ve bu konu üzerine filmler hatta belgeseller çekildi. The Washington Post‘ta 2014 yılında yer alan bir kaç satırda, Arizona eyaletinde yaşayan kişi ve UFO görenleri kapsayan oranın oldukça yüksek olduğu belirtildi.

Phoenix Lights
Phoenix Lights

Yerden yaklaşık 300 metre kadar yukarıda gerçekleştiği düşünülen olay, pek çok UFO ve uzaylı avcısının dikkatini çekmişti. Hatta Roswell Olayı‘ından sonra dahi uzun bir süre konuşuldu ve farklı milletlerde de dedikodusu süregeldi. Her ne kadar bu kadar çalkantılı bir olay olsa da, halen dosya “çözülmemiş” olarak kalmaktadır.

Gece saatlerinde gerçekleşen olay özellikle ilk anlarda toplumda büyük paniğe yol açmakla birlikte, özel kuvvetleri harekete geçirmişti. CNN ve BBC gibi pek çok TV kanalında canlı olarak yayınlanan olayda, karanlık gök yüzünün derinliklerinde 4-5 adet parlak ışık görülüyor. V şeklini alan bu yapının yaklaşık 4 metre genişliğinde olduğu ifade ediliyordu. Dönemin Arizona valisi bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada ise yaşanan bu olayın UFO ile ilgisi olmadığını aksine ilginç bir doğa olayı olduğunu dile getirdi.

Phoenix Işıkları İle İlgili Filmler

  • The Phoenix Lights (2005)
  • Night Skies (2007)

Phoenix Işıkları İle İlgili Kitaplar

  • The Phoenix Lights: A Skeptics Discovery That We Are Not Alone
  • Avatars of the Phoenix Lights UFO: Ishuwa and the Yahyel
  • The Phoenix Lights‑ Petroglyphsinthesky
  • Oracle of the Phoenix: Visionary Encounters with the Radical Phoenix Lights
  • Desert Magick: Phoenix Lights

Phoenix Işıkları Festivali

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir