GenelMakalelerSağlık

Diyetisyen Kimdir, Kim Değildir?

Google News Abone Ol

Diyetisyen Kimdir ve Nasıl Olmalıdır?

Diyetisyen, sağlık bilimleri fakültesi beslenme ve diyetetik bölümünü en az 4 yılda tamamlayarak ” Beslenme ve Diyetetik Lisans Diploması” almış sağlık personelidir. Diyetisyenler iletişim konusunda güçlü, iyi bir dinleyici ve konuşmacı özelliklerine sahip, kendine özen gösteren, empati yapabilen, yalın ve anlaşılır bir dille kısa sürede bilgilendirme yapabilen, ekip çalışmasına yatkın, bilimsel ve güncel araştırmaları takip eden, mantıklı ve eleştirel beceriler gösterebilen kişiler olmalılardır.

Diyetisyen Ne İş Yapar?

Genelde mesleğimizin işi sadece kilo verdirmek olarak bilinir fakat bu çok yanlış bir tabirdir. Diyetisyenlerin iş skalası oldukça geniştir. Diyetisyen hastanelerde, kliniklerde ya da hekim ile birlikte muaynehanelerde, yaşlı bakım evlerinde, anne ve çocuk sağlığı merkezlerinde sporcu beslenmesi danışmanlık merkezlerinde insanların amacına uygun ve sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için beslenme programı hazırlar ve danışmanlık hizmeti verir.  Şirketlerin, okulların, fabrikaların, hastanelerin yemekhanelerinde menü planlaması yapar, bu kurumlarındiyetisyen kimdir besinlerinin fiyat kontrolünü yapar, yemekhanelerinde çalışan personeli eğiterek yemek yapım ve servis aşamalarının hijyenik olmasını sağlar. Buna ek olarak diyetisyenler eğitici diyetisyen olarak eğitim kurumlarında da çalışabilir. Aynı zamanda diyetisyen hastalıklardan korunma aşamasında, tedavi aşamasında ve tedaviden sonra beslenmenin nasıl olması gerektiğini saptar ve uygular. Tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat, hastalıkların tedavisinde beslenmede yapılacak olan düzenlemenin ne kadar önemli olduğunu ”Besinle tedavi edebileceğiniz hallerde ilaç tavsiye etmeyiniz” sözüyle vurgulamıştır.

Kimler Diyetisyen Değildir?

Maalesef ki günümüzde beslenme ve diyet hakkında oldukça fazla bilgi kirliliği var. Bu alanda uzman olmayıp görüş bildirenler ve bu kişilere itibar gösterenler azımsanmayacak derecede. Bu sebeple toplumumuz bu konuda daha sık bilinçlendirilmelidir. Yaşam koçları, spor hocaları ve bunun gibi bu alanda uzman olmayan kişiler diyetisyen değildir. Medyada ve sosyal ortamlarda sıkça duyduğumuz ”bunu iç zayıflarsın”, ”şu kürü yap yağ yakarsın” gibi söylemlerde bulunan, zayıflama ilaçları ve içeriği bilinmeyen detoks suları satan bu gibi diyetisyen ünvanı olmayan kişilerin verdiği bilgileri uygulamamalı ve onlardan beslenme danışmanlığı almamalıyız.Nasıl herhangi bir sağlık probleminde bir doktora danışmak en doğrusuysa bir beslenme probleminde de sadece diyetisyene danışmak en doğrusu ve en sağlıklısıdır. Unutmayalım ki kişinin boyuna, kilosuna, alışkanlıklarına, sağlığına ve metabolizmasına göre beslenme programı hazırlayabilecek ve bu konuda sizi en iyi şekilde bilgilendirebilecek tek sağlık personeli diyetisyendir.

Buket Bal

Merhaba, Ben Buket 21 yaşındayım. Trakya Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik 3. sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda özel bir beslenme ve danışmanlık merkezinde staj yapmaktayım. Alanımda kendimi geliştirmek için öğrendiğim bilgileri özellikle anne-çocuk beslenmesi, sürdürülebilir beslenme, sporcu beslenmesi ve besinlerin bileşenleri konu başlıkları altında sizlerle paylaşmak istiyorum.

4 Yorum

  1. Etrafımızda uzman olmadan beslenme bilgisi vermeyen çalışan çokça insan var bunun önüne geçmek ve insanları bilinçlendirmek için güzel bir yazı olmuş

  2. Bilgi kirliliklerini önlemek adına güzel bir yazı olmuş. Kendi adıma çok teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir