GenelMakalelerTeknoloji

Elektromanyetik Silahlar Nasıl Çalışır?

Google News Abone Ol

Elektromanyetik Silahların Çalışma Prensibi

Elektromanyetik silahların çalışma prensibi sapan ile benzerdir. Ancak burada sapan yerine elektromanyetik alandan yararlanılır. İki ray üzerinde bulunan mermi, elektrik alan yardımı ile bir lastik gibi itilerek yüksek hızlara ulaştırılarak namludan fırlatılır.

Ateşli silahlara oranla oldukça hızlı hareket eden elektromanyetik silahlar çok fazla elektrik enerjisi tüketmesine karşın oldukça hızlı ateşleme gücüne sahiptir. Hatta bu ateşleme hızından bahsederken ses hızının 5 ila 10 kat kadar daha hızlı olduğunu söyleyebiliriz.

Elektromanyetik silahlar oldukça fazla hasar verebilmektedir. Bilim kurgu filmlerinden ve oyunlarından tanıdığımız silahların birçoğunda mevcut mekanizma da bununla benzerdir.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir