GenelHaberTeknoloji

Denizci Robot PowerRay

Google News Abone Ol

Çin merkezli teknoloji firması PowerVision su altındaki yaşama ışık tutacak, çok fonksiyonlu, yüzen drone üretti. Tamamen su geçirmez olan cihaz su altında kullanılan nadir robotlardan biri olma özelliğini taşıyor.

Teknoloji Harikası Robot PowerRay

Geçtiğimiz hafta ABD San Francisco’da a görücüye çıkan PowerRay isimli cihaz kendi kumandası veya akıllı telefon ve tablet yoluyla kontrol edilebiliyor. 30 metre derinliğe kadar inebilen robot, 100 derecelik çekim açısına ve 12 megapiksel çözünürlüğe sahip kamerasıyla fotoğraflar ve 4K kalitede videolar çekebiliyor. Aldığı bilgileri WIFI yoluyla yüzeye gönderiyor. Cihaz görüntü aktarımının dışında, sensörleri aracılığıyla bölgenin sıcaklığı, bulunduğu derinlik ve hareket hızı gibi verileri toplayıp kullanıcıya bildirebiliyor. Toplanan verilere ise Android veya IOS  uygulaması üzerinden erişilebilmekte. 4 saate kadar aralıksız olarak kullanılabilen PowerRay, pilin azalması durumunda kullanıcıya uyarı gönderiyor.

Balıkları tespit etmek için sonar sistem kullanan akıllı oltası, 80 metre uzaklıktan, çevre görüntüsünü kullanıcıya iletebiliyor. Ayrıca cihazın alt kısmında bulunan ve mavi ışık yayan bir mekanizma balıkları cihazın yakınına çekmeye yarıyor.

Robota sanal gerçeklik (VR) desteğinin getirilmesini planlıyor. Su altı meraklıları için mükemmel bir icat. Gözlüğün hareket sensörleri, kullanıcının kamerayı kafa hareketleri ile yönlendirebilmesini sağlıyor. Bu sanal gerçeklik gözlükleriyle kullanıcılara su altı yolculuğu hissi yaşatıyor.

Cihazın fiyatı aksesuarlarına göre 1600 euro (6 bin TL) ile 2100 (8 bin TL) euro arasında değişecek.

Feyza Saat

Ankara'da yaşıyorum. Radyoterapi bölümü mezunuyum. Şuan Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünde öğrenciyim. Araştıma yapmayı, yazmayı ve bunları başkalarıyla paylaşmayı seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir