BilimGenelMakalelerSağlık

Altın Kan (0 Rh-null)

Google News Abone Ol

Genel olarak hepimiz temelde 8 kan grubu olduğunu düşünsek de (her biri pozitif veya negatif olabilen; A, AB, B, 0) güncel olarak bilinen 35 farklı kan grubu sistemi bulunmaktadır. Bir çok kişi AB – kan grubunun en nadir görülen kan grubu olduğunu düşünmektedir ancak RH null dünyada çapında sadece 43 kişide bulunan bir kan grubudur. Bu tür kan grubuna sahip kişilere Golden Blood (Altın kan) denilmektedir.

Altın Kan Özellikleri

0 rh-Null olarak isimlendirilen ve 2010 yılında tespit edilen bu kan grubu dünyada sadece 40-45 kişi de bulunduğu tespit edilmiştir. Bu kan grubu ayrıca altın kan olarak da bilinir ve dünyanın en değerli kan hücreleridir bu kanda normal insanlarda bulunan bazı antijenler bulunmuyor ayrıca bu kan grubundaki insanlar bağışçı olduklarında kanı verilen kişiyi iyileştirdiği gözlemlenmiştir. Tüm kan gruplarına kan verebilen bu kişilere kan nakli esnasında uygun bir donör bulmak oldukça zor hatta imkansızdır. Normal kan gruplarında olan kimseler arasındaki kan alışverişinde, verilen kanda alıcının kanında bulunmayan antijenler yer alıyorsa vücut o kanı reddeder. Rh Null kan grubunda Rh, A ve B antijenleri olmadığından hemen hemen herkese kan verebilirler.  Bu kan grubuna sahip olan kişiler Rh sistemindeki antijenlerden hiçbirine sahip değillerdir. Örneğin negatif kan grubunda olan kişilerde Rh D antijenine sahip değillerdir. Ama Rh grubundan hiçbir antijeni içermeyen bir kan grubu oldukça sıradışıdır.

Saliha Kansız

Gebze Teknik Üniversitesi Fizik bölümü öğrencisiyim.  Kimya teknisyeniyim.Biyomedikal, Astrofizik, Modern Fizik,Elektronik ve Mekanik konularıyla ilgileniyorum.

Bir Yorum

  1. Rh null hakkındaki en iyi Türkçe kaynak olabilir. Teşekkürler bilgilendirmeler için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir