CanlılarGenelHayvanlarMakaleler

Tavus Kuşu Örümceği

Google News Abone Ol

Tavus kuşu örümcekleri isimlerinden de anlaşılacağı üzere renkleri ile tanınmaktadırlar. Karmaşık danslar ile karşı cinsin ilgisine çeken bu hayvanlar, oldukça ilginç ve bir o kadar da güzel bir görünüme sahiptirler. Peki ama tavus kuşu örümceğinin bu görüntüsünün sırrı nedir?

Tavus Kuşu Örümceği

Tavus Kuşu Örümceğinin Görüntüsü

İşin sırrı, örümcek karnının karnındaki “süper” yamalarda yatıyor. Bilim insanları, bu yamaları bir elektron mikroskobu ve bir görüntünün renklerini çok ayrıntılı olarak yakalayabilen hiperspektral görüntüleme yöntemini kullanarak, iki tavus kuşu örümcek türü üzerinde inceleyerek tespit etti. Araştırmada, bahsi geçen yamaların, mikrolenzler adı verilen sıkıca paketlenmiş bir dizi yumrudan oluştuğu ortaya çıktı. Ayrıca bilim insanları tarafından mikro-zerdelerin yüzeyi, güneş panellerine benzetilmektedir. Bu süper-siyah yamalar aynı zamanda cennet kuşlarında da görülmekte ve çiftleşme danslarında kilit rol oynamaktadır. Bu durum doğada pek çok yerde karşımıza çıkmaktadır.

Kaynak:

  • https://www.sciencemag.org/news/2019/05/superblack-patches-these-spiders-make-their-other-colors-glow

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir