CanlılarGenelHayvanlarMakaleler

Tavus Kuşu Örümceği

Tavus kuşu örümcekleri isimlerinden de anlaşılacağı üzere renkleri ile tanınmaktadırlar. Karmaşık danslar ile karşı cinsin ilgisine çeken bu hayvanlar, oldukça ilginç ve bir o kadar da güzel bir görünüme sahiptirler. Peki ama tavus kuşu örümceğinin bu görüntüsünün sırrı nedir?

Tavus Kuşu Örümceği

Tavus Kuşu Örümceğinin Görüntüsü

İşin sırrı, örümcek karnının karnındaki “süper” yamalarda yatıyor. Bilim insanları, bu yamaları bir elektron mikroskobu ve bir görüntünün renklerini çok ayrıntılı olarak yakalayabilen hiperspektral görüntüleme yöntemini kullanarak, iki tavus kuşu örümcek türü üzerinde inceleyerek tespit etti. Araştırmada, bahsi geçen yamaların, mikrolenzler adı verilen sıkıca paketlenmiş bir dizi yumrudan oluştuğu ortaya çıktı. Ayrıca bilim insanları tarafından mikro-zerdelerin yüzeyi, güneş panellerine benzetilmektedir. Bu süper-siyah yamalar aynı zamanda cennet kuşlarında da görülmekte ve çiftleşme danslarında kilit rol oynamaktadır. Bu durum doğada pek çok yerde karşımıza çıkmaktadır.

Kaynak:

  • https://www.sciencemag.org/news/2019/05/superblack-patches-these-spiders-make-their-other-colors-glow


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı