GenelHaberTeknoloji

Türkiye’de En Fazla Hangi Maden Var?

Türkiye’de En Çok Bulunan Maden Açıklandı

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, dünyada sanayi alanlarında kullanılan 90 maden çeşidinden 77’sinin Türkeye’de mevcut olduğu sonucu ortaya çıktı. Aynı araştırmanın detaylarına inildiğinde ise, bu 77 madenden en fazla hangisinin ülkemizde bulunduğunu görebiliyoruz.

Ülkemizdeki yer altı zenginliklerinin farkında mıyız?” edasıyla internet haberlerinde özellikle oldukça fazla okunan araştırmanın detayları bize ülkemizin yer altı kaynakları açısından ne kadar zengin olduğumuzu anlatıyor. Peki gerçekten; Türkiye’deki yer altı kaynaklarının zenginliğinin farkında mıyız?

Interpress’in Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçları ülkemiz için ilginç bir sonuç ortaya koydu. Sanayide kullanılan hemen her madene sahip bir ülkeyiz. Ancak buna karşın sanayide diğer devletlere göre çok da iyi bir konumda olduğumuzu söyleyemeyiz.

Araştırma Sonuç Verdi

Özellikle teknolojinin gelişmesinde oldukça rol oynayan kaynak zenginliği, ülkemiz açısından böyle bir nimetken bundan yeteri kadar yararlanamamak oldukça üzücü açıkçası.

Türkiye’de en çok bulunan maden ise, dünya genelinde oldukça nadir olarak bulunan bir kireç taşı türü olan dolomit olduğu sonucu çıktı.

Gerek seramik, gerekse cam yapımında bununla beraber demir-çelik sanayisinde oldukça kullanılan dolomitin, ülkemizde yaklaşık 15,8 milyar ton olduğu öğrenildi.

Araştırmanın detaylı bilgilerinde ise, dolomit dışında ülkemizde fazla bulunan diğer madenlerin ne olduğu ve ne kadar bulunduğu yer alıyor.

Ülkemizde, 13,9 milyar ton mermer, 12,3 milyar ton linyit kömürü, 1,2 milyar ton taş kömürü, 5,7 milyar ton kaya tuzu, 3 milyar ton bor, 1,5 milyar ton ponza, 1,9 milyar ton bakır bulunduğu öğrenildi.

Bunun dışında dünya çapında oldukça değerli olan altın madeni rezerv miktarı ise 7 bin ton dolaylarında.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı