BilimGenelHaberSağlık

Öz güven Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

Toplumumuzun birçoğunun sorunu olan öz güven eksikliği kronik bir rahatsızlık değildir. Psikolojiktir ve evet tedavi edilebilir. Birçok insan günümüzde öz güven eksikliğinden şikayetçidir. Bu sorununun çözümünü uzaklarda aramamak gerekir. Çünkü öz güven eksikliğinin kaynağı kendisidir. İnsanlar kendilerinin ifade edememe korkusundan dolayı birçok düşüncesinin söylemekten çekiniyor. Oysa söyledikçe kendini ifade edebildiğini anladığına bu sorun ortadan kalkabiliyor.

Öz güveni arttırmak için neler yapılabilir?

Vücudunuzla İlgili Endişelerden Kurtulun

Bir insanın kendine güvenini zedeleyen en büyük etmenlerden biri, kendi vücudunu beğenmemesidir. Boyum kısa-uzun, yüzüm güzel değil, ayaklarım çok büyük, çok zayıfım-kiloluyum… gibi insanların kendi fiziksel özellikleri hakkında olumsuz düşünmesi onların çevresine de olumsuz sinyaller vermesine neden olacaktır. Çünkü kendine güvenmek, elindekilerin kıymetini bilerek dışarıya pozitif enerji saçmaktır aslında.

Kaynak Sizsiniz

Kendinize güveniniz olmadığını hissettiğinizde başkalarını suçlamayın, çünkü bu düşüncenizin kaynağı sizsiniz. İnsanların korkuları aslında gerçek olmayan şeylerdir. İnsanlar aslında gerçek olmayan bu şeylerin, olması halinde düşecekleri durumdan korkarlar.

Kendiniz Olun

Kendiniz olun ve doğal davranın. Bu şekilde hata yapmaktan ve yapmacık görünmekten uzaklaşmış olursunuz. Doğal davrandığınızda çevrenizdeki insanlar size daha çok güvenir. Yapmacık olursanız karakteriniz oturmamış gibi görünürsünüz. Bir gün başka diğer gün başka davranışlar sergilerseniz, çevrenizdeki insanların kafasını karıştırmaktan başka bir şey yapmış sayılmazsınız. Doğal davranmadığınız için de, bir terslik olduğunda ona kendinizi ifade edecek şekilde karşılık veremezsiniz.

Spor Yapın

Spor yapmak insanı zinde tutar ve kendine güvenini arttırır. Spor insanın kendine bırakacağı en büyük mirastır. Boş zamanlarınızı spor yaparak geçirmeniz hem sağlıklı ve güçlü bir fiziğe sahip olmanızı sağlar hem de öz güveninizi arttırır.

Olumlu Düşünün

Olumlu düşünün, karamsar olmayın. Olumlu düşünmek çevrenize pozitif enerji yaymanıza neden olur ve korkularınızı gizler. Bir durum olduğunda bunu kafanıza takmak yerine, bunun üstesinden gelebileceğinizi düşünerek, ne kadar güçlü ve korkusuz olduğunuzu gösterin.

Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

2 Yorum

  1. Özgüveni artırmak için neler yapılabilir sorusuna spor yaparak geliştirilebilen birşey olduğunu bilmiyordum.Tavsiyeler çok yerinde ve başarılı Teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı