CanlılarGenelHayvanlarMakaleler

Tespih Böceği Nedir?

Google News Abone Ol

Tespih böcekleri, yani bilimsel adları ile Isopoda, Malacostraca sınıfından olup, karada ve suda yaşayan, suda veya karada yaşayabilen kabuklu takımındır.

Tespih Böceği Nedir?

Günümüzde bulunan fosillere dayanarak, 300 milyon yıldır yaşadıkları tahmin edilmektedir. 3 mm’den 45 mm’ye kadar farklı boylarda olabilen bu canlılar için, günümüzde 10.000 kadar tür tanımlanmıştır. Bu türlerin 4.500 kadarı denizlerde, 500 kadarı tatlı suda, diğer 5.000 kadarı da karada yaşadığı söylenmektedir. Tespih böceklerinin bazıları dokunulduğunda savunma amaçlı armadillo gibi toparlanarak tespih tanesi gibi görünmesi ile bilinir.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

2 Yorum

  1. Üniversitede ki derslerimde kullanabileceğim faydalı bilgilerin yer aldığı bir makale olmuş, teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı