BilimGenelMakaleler

Romalılarda Gömme Gelenekleri

Google News Abone Ol

Eski Romalılarda İlginç Ölü Gömme Gelenekleri

İngiltere’deki Suffolk Kontluğu‘nda bulunan Romalılara ait bir mezarlıkta açığa çıkarılan 52 cesetten yaklaşık olarak on yedi cesedin kafatası öldükten sonra kesilmiş. Tahmini olarak 4 y.y’a ait bu iskeletlerin kafatasları genellikle bacaklarının arasında veya iskeletlerin yanlarında bulunmuş. Romalıların eski inançlarına bakacak olursak bir çok ilginç gömme gelenekleri mevcuttur ve genellikle bir güce karşı aldıkları önlem veya koruma sonucu ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

Avrupalılar gibi temiz giysiler içinde direk olarak toprağa ya da tabutla gömerler. Örneğin geçen yıl İtalya’da bulunan Romalı bir kızın, ağzında bir taşla gömüldüğü kayıtlara geçmiştir. Bu durumun vampirlere karşı bir koruma olduğu bilinmektedir.

Suffolk Kontluğu‘ndaki bir bölgenin yakınlarında bulunan eski bir Roma yerleşmesinde ortaya çıkarılan yapılar, çiftlikler ve aletlerle dolu bir çukur dışında bir mezarlıkta gün ışığına çıkarılmıştır. 52 iskeletten on yedi tanesi sırt üstü, diğerleri ise yan yatırılmıştı. Bunların dışındaki on yedi iskelet de sırt üstü yatırılmışsa da kafataslarını bacaklarının arasına veyahut da yanlarına bırakılmıştı.

Gömme biçiminin nedeni ne olabilirdi?

Analizler kafaların ölümden sonra çok temiz bir şekilde kesildiği göstermiş. Bu durumda ilginç olan şu ki; Dört kafatası ait olmadıkları iskeletin yanında bulunmuş. Kafaların niçin kesildiği bilinmiyor, ayrıca mezarlardan, iskeletlerin kimlere ait oldukları pek anlaşılmıyor. Mezarlarda hiçbir mezar armağanı bulunmamış ve alışılmışın dışında gömülenlerin arasında her yaştan, kadın ve erkek iskeletleri var. Hepsi iyi beslenmiş ve bu kişilerin kollarının ve bedenlerinin güçlü yapısı onların çifti olması gerektiğini gösteriyor diyor araştırmacılar.

Tahminlerden biri bu ölülerin, kafatasının ruhun merkezi olarak gören bir Roma kültürüne ait olabileceği ki kafayı bedenden ayırmak, bu kültüre özgü bir gömme biçimi olabilirdi. Diğer bir tahmin de bu ölülerin farklı bir kültürden gelmiş olmaları ve bu yüzden de geldikleri yerin geleneklerine göre gömüşmüş olabileceklerine dayanıyor. Bu konuda bir açıklık getirmek isteyen arkeologlar, iskeletlerin kemik ve dişlerinde izotop analizleri yapmak istiyorlar.

Gözde Öztürk

Merhaba, ben Gözde! Ankara'da yaşıyorum, Atatürk Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum.Bilgiye sahip olarak doğmuş birisi değilim. Öğretmeyi seviyorum ve öğrenmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir