BilimGenelMakalelerTeknoloji

Nikola Tesla’nın Katkıları

Google News Abone Ol

Nikola Tesla’nın Buluşları

Bir elektrik tutkunu olarak Nikola Tesla’nın yaşamı boyunca en büyük hayali elektriği herkes için ulaşılabilir kılmaktı. Yani elektriği kablosuz iletebilmekti. Daha çoğu insanın elektriğin ne işe yaradığını bile bilmediği o çağda onun bu çılgınca hayali ne denli çağının ötesi bir insan olduğunu gösteriyor. Bu kocaman hayalinin yanında hayata geçirilmiş bir çok çalışması da vardı. Radyo denince akla Marconi, X-Ray denince Röntgen veya vakum tüp amplikatötü denince Forest gelebilir ama bunların arka planında Tesla her zaman vardı. Aynı zamanda Tesla, 700’e yakın patentin de sahibidir.

Nikola Tesla’nın Bilime Katkıları Çok Büyük

Yaptığı keşif ve icatlardan en önemlisi de alternatif akımdır. Onun bu buluşundan önce her yer de Edison’un doğru akımı kullanılıyordu. Bu da kalın ve karmaşık kablo sistemleri demekti. Alternatif akımda doğru akımın aksine zamana bağlı olarak elektriğin yönünün ve şiddetinin değişebilmektedir. Farkında olmadan elektiriği bu kadar kolay kullanabildiğimiz için Tesla’ya çok şey borçluyuz.

Tesla’nın en büyük hayali olan kablosuz enerji aktarımına gelecek olursak bunu aslında başarmıştı ve amacına çok yakındı. Colorado Springs kasabasında Wardenclyfee kulesini kurdu ve burada amacına o kadar yaklaşmıştı ki geleceğe yön vermek üzereydi. Ama sadece kendi karları ve zararlarını düşünen mali destekçisi J.P. Morgan enerjinin yok pahasına satılacağı ve olaydan zararlı çıkacağı için çalışmadan tüm desteğini çekti. Böylelikle insanlık adına kocaman bir fırsat kaçmış oldu. Nikola Tesla şunu der: “Bizden önceki birçok jenerasyonda makinelerimiz dünyada herhangi bir yerde elde edilen enerji ile çalıştırıldı. Bu yeni bir şey değil. Gücünü topraktan alan etkileyici Antheus mitosunda, büyük matematikçilerinizin spekülasyonlarına rastladığımız bir şey var. Enerji uzayın her yerinde. Bu enerji statik mi, kinetik mi? Eğer statik ise umutlarımız boşuna; eğer kinetik ise – ve böyle olduğunu biliyoruz- insanlık için makineleri bu doğanın döngüsüne bağlamak sadece bir zaman meselesidir.”

nikola tesla buluşları

İnanıyorum ki Tesla gibi elektiriğin ne olduğunu tam manasıyla anladığımız gün insanlık adına en büyük adımlardan birini atmış olacağız. Tesla’nın yaptığı toprağa tohum ekmekti, gelecek içindi. Gerisini yeni nesillere emanet ederek bu dünyadan ayrıldı. Çağımızda şuan kullanılan veya hala üretilmekte olan neredeyse tüm elektrikli cihazlarda Nikola Tesla’nın katkısı mevcut. İnsanlık ona çok şey borçlu. Nikola Tesla hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Nikola Tesla’nın Gizemli Hayatıyazımızı okuyabilirsiniz.

“Nikola Tesla, “zamanının ilerisinde” olmasıyla bilinen ve insanlık için bir karşılık beklemeden çalışan, kendini teknolojiyi geliştirmeye adayan bir bilim insanıydı. Günümüzde Nikola Tesla’nın buluşları kullanılarak hayatı kolaylaştıran çok fazla yenilik yapılmıştır. İnanıyoruz ki bundan yüzlerce yıl sonra bile Nikola Tesla’nın buluşları kullanılarak teknoloji geliştirilmeye devam edilecek. Zamanına, günümüze ve geleceğimize katkıları için Nikola Tesla’ya sonsuz teşekkürler.”

Feyza Saat

Ankara'da yaşıyorum. Radyoterapi bölümü mezunuyum. Şuan Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünde öğrenciyim. Araştıma yapmayı, yazmayı ve bunları başkalarıyla paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir