BilimGenelHaberTeknoloji

Plastik Şişelerin Sonu Geliyor

Google News Abone Ol

Londra merkezli bir start-up olan ve üç tasarım öğrencisi tarafından kurulan Skipping Rocks Lab şirketinden bir grup mühendis, plastik şişelere olan ihtiyacı ortadan kaldırabilecek yenilebilir su balonları hazırladılar. Pet şişelerin sonunu getirebilecek olan Ooho adı verilen bu yenilikle şişe kullanmadan küre halindeki cisimlerden su içilebilecek. Çalışmalarına 2014 yılında başlanıldı.

Bir yandan kendi sağlığımız açısından su tüketmemiz gerekirken diğer yandan da almamız gereken o suların, içinde satıldıkları plastik şişeler çevremiz için oldukça zararlı. Farkında olmadan her sene kişi başına yüzlerce plastik şişeyi doğaya bırakıyor ve dünyaya büyük zararlar veriyoruz. Ooho yeni üretimi ile ciddi çevre kirliliğine yol açan bu durumla mücadele etmenin yolunu açmış oluyor.

Plastik Şişelerin Sonu Geliyor

Deniz yosunları esas alınarak geliştirilen su küresi önce bir buz topu halinde bulunuyor. Söz konusu buz topu kalsiyum klorid ve kahverengi alglerin özütünden oluşuyor. Buz eridikçe, küreyi oluşturan ince zar bozulmadan jelatin formunda kalarak suyu saklıyor.

Şeffaf olarak tasarlanmış olan bu küreciklerin dış kısmı alglerden yapılmış olduğu için yenilebilir şekilde tasarlanmış. 4 ila 6 hafta içerisinde biyolojik olarak parçalanır. Şirket, bitkisel ağırlıklı olan paketleme sistemini meyve kabuğuna benzetiyor.

Ayrıca bu yeni yöntemin plastik şişelerden de ucuz olduğu belirtiliyor. Ooho, bir kerede ağza atılabileceği gibi istenirse üzerinde açılan küçük bir delik yardımı ile içilebiliyor. Şirket ayrıca bu ambalajlama sisteminin sadece su için değil alkollü-alkolsüz içecekler de dahil birçok sıvıda kullanılabileceğini ve aynı zamanda kozmetik alanında da kullanılabileceğini belirtiyor.

Firma 2014 yılında sadece bunu konsept olarak gösterdi. Fakat daha sonra kitle fonlamaya açılarak üretim sürecinin de başlanmasına vesile olundu. Böylelikle, içilebilir bu su küreleri seri üretime geçirilebilirse pet şişelerin kullanımı da son bulabilir. Su kürelerinin piyasaya çıkması ve ülkemize ulaşması ne kadar zaman alacak göreceğiz. Dilerseniz aşağıdaki videodan su kürelerinin kullanımını görebilirsiniz.

Feyza Saat

Ankara'da yaşıyorum. Radyoterapi bölümü mezunuyum. Şuan Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünde öğrenciyim. Araştıma yapmayı, yazmayı ve bunları başkalarıyla paylaşmayı seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir