GenelHaberTeknoloji

Mercedes-Benz, Elektrikli Aracını Tanıttı

Google News Abone Ol

Son yıllarda petrolün tükenmesi gündemdeyken, yenilenebilir enerji kaynaklarına yoğunlaşıldı. Firmalar son teknoloji ürünü olan elektrikli araçlar üretmeye start verdi. Tartışmasız günümüzde elektrikli araçların üretim zirvesinde Tesla Motors varken, Mercedens-Benz de Tesla’ya rakip Mercedes Concept EQA için üretimi hızlandırdı.

Son çıkan haberler, Mercedes’in elektrikli araç üretimi üzerinde çalıştığı yönündeydi. Şimdi ise bu haberlerin asılsız olmadığını ve Mercedes-Benz kalitesini ve Benz çizgilerini taşıyan aracı görüyoruz. Elektrikli çalışması için üretilen bu araç, firmalar arasında rekabeti kızıştıracağa benziyor. Bu rekabet de doğayı olumlu etkileyecek tabii. Ne de olsa elektrikli araçların yaygınlaşması ile karbon salınımı da azalacak.

Dünya devi otomobil üreticisi firmalardan biri olan Mercedes-Benz, istediğinde Tesla Motors’a rakip olabileceğini gösterdi. Firma, 2022 yılına kadar tüm modellerinin elektriğe geçeceğini ifade etti. Bununla beraber gelecekte elektirkli araçların nasıl görüneceği ile ilgili bir konsept otomobili ile tanıttı.

Mercedes Concept EQA” olarak adlandırılan bu yeni araç, 12 Eylül’de başlayan Uluslararası IAA Frankfurt Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkarıldı. Firma bu aracı üretip üretmeyeceğine dair kesin bilgi vermemesiyle birlikte, yeni çıkacak araçların bu konsepte benzeyeceğini açıkladı. Bununla beraber, Mercedes-Benz’in başkanı Dieter Zetsche yaptığı açıklamada, “Mercedes-Benz konsept EQA aracı, elektrikli araç alanında ciddi olduğumuzu kanıtlıyor.” diye konuştu.

Son yılların en gözde elektrikli araç üreticisi Tesla’ya rakip olacağını ve güvenli ve hızlı araçlar üretirken bu araçların elektrikli çalışan çevre dostu arabalar olacağını da göstermiş oldu. Bilindiği üzere elektrikli araçlar ülkemizde pek kullanılmıyor ancak teknolojinin gelişmesi ile birlikte otobanlarda çevre dostu üretilmiş elektrikli araçları görmek oldukça beklendik bir durum gibi.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir