CanlılarGenelHayvanlarMakaleler

Denizatları ve Genel Özellikleri

Google News Abone Ol

Denizatları bilim dünyası tarafından merakla incelenen hayvanlar arasında yer alıyor. Sürekli yeni bilinmeyenleri ile karşımıza çıkan bu canlı insan hayatında da önemli rol oynamaktadır. Bir çok farklı türe sahip olan bu canlının yaşam alanı oldukça geniştir. Akıntıların az olduğu hemen hemen her yerde yaşamlarını sürdürmektedirler. Akdeniz‘de ve hatta soğuk kuzey denizinde bile yaşamına devam ettiği gözlenmektedir.

Denizatlarının Genel Özellikleri

Deniz omurgalıları arasında tek dik duran canlıdır. Boyları 16 milimetreden 35 santime kadar uzanıyor. Oldukça renklidir ve bulundukları ortama uyum sağlayabilirler. Her ne kadar su canlı olsalar da yüzme konusunda pek başarılı değiller çünkü toplamda 3 küçük yüzgece sahipler. Kamuflaj yetenekleri oldukça gelişmiştir renklerini hatta desenlerini bile bulunduklar ortama göre ayarlayabiliyorlar. Bu kamuflaj yeteneğini sadece saklanmak için değil karşılarındaki dişiyi etkilemek için de kullanıyorlar.

Aşk yaşamında kamuflaj yeteneğini kullanmaktadırlar. İlgi duydukları dişinin rengini hatta her ayrıntısını büyük bir ustalıkla taklit ederler. Gün doğumunda  ya da güneş batarken buluşan dişi ve erkek denizatları kuyruk kuyruğa tutuşarak deniz çayırları arasında yürüyüşe çıkıyor bazende öpüşüyorlar. Çok ilginç olan bu canlıların üreme süreçleri ise bambaşka erkekleri doğuran nadir canlılar arasında yer alıyorlar. Çiftleşme sırasında erkeğin karnındaki su dolu keseciğe yumurta dişi tarafından aktarılıyor. Gebelik 4 ile 6 hafta arasında sürüyor. Doğum süreci o kadar sıkıntılı olabiliyor ki bazı babalar bitkin düşüp ölebiliyor. Genellikle yavru bakımı yoktur ve yaklaşık ömürleri 4-5 yıl kadardır. Ayrıca dünyada bulunan en eski canlı türleri arasındadırlar ve tam 40 milyon yıldır varlıklarını sürdürüyorlar. Bu gün ise nesli tükenmekte olan hayvanlar listesindeler

Yaklaşık 30 ülkede avcılığı yapılan bu hayvan astım,baş ağrısı,öksürük gibi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Sıklıkla kullanıldığı alan ise cinsel yetersizlik. Ayrıca uzak doğuda yiyecek olarak tüketiliyor.

Saliha Kansız

Gebze Teknik Üniversitesi Fizik bölümü öğrencisiyim.  Kimya teknisyeniyim.Biyomedikal, Astrofizik, Modern Fizik,Elektronik ve Mekanik konularıyla ilgileniyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı