BilimGenelHaber

Bilim İnsanları Grip Oteli Kurdu

Google News Abone Ol

Yaz ayları ile turizm birçok yerde etkisini arttırmakta. Tatil yerlerindeki oteller turistler ile dolup taşmakta iken ABD’li bilim insanlarından şaşırtıcı bir yenilik geldi. Bilim insanları ilk “Grip Oteli“ni kurmuş oldu. Üstelik konaklayacak olanlara 16 bin liralık ödül var.

Dünyanın İlk Grip Oteli

ABD’li bilim insanları yeni geliştirdikleri grip aşısının etkisinin ayrıntılı bir şekilde gözlenebilmesi ve her an incelenmesi amacı ile dünyanın ilk grip otelini kurmuş oldu. Üstelik bu proje çerçevesinde otelde konaklayacak olanlara 16 bin lira değerinde para ödülü teklif ediliyor.

Live Science”ın haberine göre, Missouri eyaletinde Saint Louis Üniversitesinden bilim insanları, grip aşılarının etkisi hakkında daha kapsamlı araştırma yapabilmek için girp oteli olarak isimlendirilen, “Uzun Kalım Araştırma Birimi“ni kurdu.

Para Ödülü İçin Gerekenler

Grip otelinde kalacakların para ile ödüllendirileceğini belirten ekip, bazı şartlar da aramakta. Örneğin otelde konaklayacak olan kişilerin bilerek ve isteyerek gribe yakalanması bekleniyor. Önceden aşı ya da placebo yapılacak katılımcılar, daha sonra virüslere maruz bırakılacak. Konaklama ve yol masraflarını kapatmak için biraylere 3 bin 500 dolar yani yaklaşık 15 bin 800 lira teklif ediliyor. Kişilerin otelde karantina halinde kalacağı da proje ile ilgili bir başka detay.

Bilim insanları çalışmanın 6 ay içinde başlamasını düşünüyor. Otelde sürekli konaklayanlar ile ilgilenecek olan hemşirelerin olacağını da belirtmeden geçmemek gerek.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir