BilimGenelMakaleler

Vincent van Gogh’un Yıldızlı Gece Tablosu

Google News Abone Ol

Mühendislik bilimlerinin en zor konularından biri akışkanlar mekaniğidir. Bu zamana kadar birçok fizikçi bu konuyla ilgili formüller türeterek, konuyu çözümlemeye çalışmıştır. Her ne kadar formüller bulunmuş olsa da akışkan türlerinden ortaya çıkan farklılıklar, sorunun çözümünü de doğrudan etkilemektedir. 30 Mart 1853 yılında Hollanda‘nın Zundert kentinde dünyaya gelen Vincent van Gogh, her ne kadar fizikle ilgili formüller türetmiş olmasa da formüller ile çözümlenmeye çalışıldığı akışkanlar mekaniğini oldukça başarılı bir şekilde resmederek kendinden söz ettirmeyi başarmıştır.

Yıldızlı Gece Tablosu’nda Saklı Bilim

Kendi kulağını keserek resmetmesiyle de tanınan Vincent van Gogh, tedavi gördüğü akıl hastanesinin penceresinden 1889 yılının haziran ayında tamamladığı Yıldızlı Gece portresi ile de tüm dünyaya nam salmıştır. Tüm dünyada ünlü olan bu resmi özel yapan şey, içerisinde bilimsel bir gizem bulunduruyor olmasıdır. Söylenene göre 1889 yılının 24 mayısı 25 mayısa bağlayan geceki gökyüzünü resmeden Vincent van Gogh, gökyüzünde oluşan rüzgarları mükemmel bir şekilde akışkanlar mekaniği yasalarına uygun olarak resmetmeyi başarmıştır. Akışkanlar mekaniğinin karmaşıklığı hakkında ünlü Alman fizikçi Werner Heisenberg, şu ifadede bulunmuştur:

Tanrı ile tanıştığım zaman ona iki tane soru soracağım. Birincisi neden rölativite (izafiyet)? İkincisi neden türbülans? Gerçekten birincisi için bir cevabı olduğuna inanıyorum.                   -Werner Heisenberg

Vincent van Gogh'un Yıldızlı Gece Tablosu
Yıldızlı Gece, 1889’da Vincent van Gogh tarafından tuval üzerine yağlı boya; New York, Modern Sanatlar Müzesi’nde.

Vincent van Gogh, yaptığı Yıldızlı Gece resminde gökyüzünde türbülanslı akış profiline yer vermiş. Ressamların gerçeği ne kadar iyi yansıttığı zaten bilinen bir şeydir, ancak Vincent van Gogh’un, bu resimde formül kullanmadan veya herhangi bir matematiksel işlemden yararlanmadan böylesine başarılı bir şekilde türbülanslı akış profilini resme dökmesi oldukça şaşılası bir durumdur.

Diğer taraftan ressamlar çoğu zaman kendi hislerini de tuvale aktararak ortaya daha hoş görüntüler çıkarabilmektedir. Nitekim öyle ki aslında Yıldızlı Gece resminde yer alan kasaba ve daha yakında yer alan selvi ağacı ilk bakışta Saint-Remy-de-Provence şehrini anımsatmaktadır.

Saint-Remy de Provence
Saint-Rémy-de-Provence Şehrinden Bir Kare

Bu kadar türbülanslı akıştan bahsetmişken, resimde yer alan rüzgar geometrisini göstermeden tablonun tam olarak ne kadar harika bir çalışma olduğunu anlatmış sayılmayız. Bu sebepten sizleri 1 dakikanızı ayırıp aşağıdaki GIF’e bakmaya davet ediyoruz. Bunu yaparken GIF’in tam ortasında yer alan küçük ve beyaz yuvarlağa bakmanız gerektiğini unutmayın. Ardından aşağıdaki yıldızlı gece tablosuna bakarak ne demek istediğimizi daha iyi anlayabilirsiniz.

İlüzyon Gif
İlüzyon Gif
Vincent van Gogh'un Yıldızlı Gece Tablosu
Vincent van Gogh’un Yıldızlı Gece Tablosu

Hiçbir şeyi net olarak bilmiyorum; ama yıldızlara bakmak düş kurmamı sağlıyor.        -Vincent Van Gogh

Starry Night (Yıldızlı Gece), sanatsal kazanımların doruğuna yükselmiştir. Van Gogh hayatı boyunca sadece bir tablo satmış olsa da “Yıldızlı Gece” modern sanatın bir simgesidir ve zamanımıza göre Leonardo da Vinci‘nin Mona Lisa‘sı kadar başarılı bir eserdir. 1941’den beri Starry Night , New York City’deki Modern Sanatlar Müzesi’nin kalıcı koleksiyonunda sergilenmektedir.

Yıldızlı Gece Tablosu Hakkında Az Biline 7 Gerçek

 1. Vincent Van Gogh, 1889’da Saint-Remy’deki akıl hastanesinde bir odadan akıl hastalığından ve kulak amputasyonundan kurtularak “Starry Night“ı boyamıştır.
 2. Vincent Van Gogh, bir gün en ünlü eserleri arasında yer alacak Yıldızlı Gece Resmi‘ni erkek kardeşine yazdıklarına göre başarısızlık olarak değerlendirdi.
 3. Resimdeki ay, Van Gogh’un “Yıldızlı Gece” resmini çizdiği gibi hilal aşamasında olmazdı. Normalde Ay’ın 4’te 3’ü dolu olurdu.
 4. Patolog Paul Wolf, 2001 yılında Vincent Van Gogh’un “Yıldızlı Gece” gibi resimlerde sarıya düşkünlüğünün, epilepsi için bir tedavi yolu olarak çok fazla digitalis almasından kaynaklandığını belirtti.
 5. Yıldızlı Gece Resmi, sanat hayranları ve genel kesimde, canlı paleti ve izleyicileri sanatçının fantastik vizyonunun tam merkezine çekecek gibi dönen hareketi nedeniyle yankılanmaktadır.
 6. Resmin çizildiği pencerede parmaklıklar vardır ancak bu parmaklıklara tabloda yer verilmemiştir.
 7. Bu resim Van Gogh’un çizdiği ilk yıldızlı gece tablosu değildir. Bundan önce Starry Night Over the Rhone (Rhone Nehri Üzerinde Yıldızlı Bir Gece) tablosunu da yine Vincent Van Gogh çizmiştir.

Kaynak ve İleri Okuma:

 • https://www.vincentvangogh.org/starry-night.jsp
 • https://www.britannica.com/topic/The-Starry-Night
 • https://www.moma.org/learn/moma_learning/vincent-van-gogh-the-starry-night-1889
 • https://www.vangoghgallery.com/painting/starry-night.html

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir