BilimGenelMakalelerSağlık

Neurofeedback Nedir?

Google News Abone Ol

Biofeedback Nedir?

Biofeedback, genel olarak vücudun sıcaklığı, terleme faaliyetleri, nabız sayısı, solunum sürati gibi bütün fizyolojik bilgileri çeşitli birtakım araçlar kullanarak hastaya geri bildirim verilmesi amaçlanan bir tekniğin adıdır. Bu teknik ile hastanın nasıl davranması gerektiği saptanabilir. Yine aynı şekilde bir geri bildirim sistemini beyin dalgaları üzerinde kontrol edersek bu disiplinde çalışan fakat tamamen farklı amaçlara hizmet eden Neurofeedback tekniği ortaya çıkmış olur.

Neurofeedback Nedir?

Neurofeedback tekniğinde hastaya kendi beyin dalgaları hakkında bilgi verip hastanın kendi kendine bu dalgaları düzenlemeyi öğrenmesini amaçlar. Yani aslında neurofeedback beyin dalgalarını değiştirmeye yönelik bir disiplindir. Neurofeedback için aslında sadece bir beyin egzersizi denebilir. Bu tekniğin temelinde hastanın zihin oyunları yatar.

Neurofeedback seanslarında hastanın kafasına bağlanan elektrotlarla beyinden gelen elektrik akımları doğrudan bilgisayar ekranına yansıtılır. Beyne başka hiçbir ekstra müdahale yapılmaz. Hasta doğrudan her beyin aktivitesini ekranda görebilir. Hastalar bu aşamada yavaş dalgalar theta, deltayı azaltıp hızlı dalgalar betayı, smr dalgalarını ise yükseltmeyi amaçlarlar. Bunu yaparken ne yapmaları gerektiğini de kendileri öğrenirler ki işte zaten asıl amaç ta buydu. Buna “process operant şartlanma” denir.

Vücudumuz dışarıdan gelen uyarılara göre kendisini yenileme, değişen şartlara daha iyi uyum sağlamak için farklılaşma bir başka deyişle adapte olma özelliğine sahiptir. Mesela kış aylarında havalar soğumaya başladığında insanlar daha kolay kilo alırlar çünkü soğuktan korunmak için bir yağ tabakasına ihtiyaçları vardır. Tabi bu tip adaptasyonların gerçekleşmesi için en az 3 hafta olacak şekilde sürekli bir ortam değişikliği gereklidir. Yani hemen 1 günlük soğuyan havanın böyle bir etkisinden söz edilemez. İşte neurofeedback te tam olarak bu adaptasyon yöntemi kullanıldığından haftada 2-3 kez yapılan seanslarla bozukluk olan nöronlar normal hale getirilebilmektedir. Aslında bu teknik ile beyin dalgalarını istediğimiz yönde odaklayıp beynimizden maksimum verim alabiliriz. Nöronal ve psikiyatrik hastalıkların çoğu aslında beynin sürekli tekrar eden olumsuz uyarılara yanıtıdır. Bu yöntemle birçoğu tamamen yok edilebilir. istenilen yönde maksimum gelişme sağlanarak beynin gerçek anlamda limitleri zorlanabilir.

Ekrem Mücahit Doğdu

16.07.1998 doğumluyum. Üsküdar üniversitesi Moleküler biyoloji ve genetik öğrencisiyim. Istanbul da yaşıyorum. Özellikle kendi alanımın dışında fizik ile de ilgileniyorum. Kitap okumak, müzik dinlemek ve basketbol oynamak hobilerim arasinda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir