BilimGenelMakaleler

Kilogramın Tanımı Değişiyor

Google News Abone Ol

Kullandığımız kilogram kavramı değişime hazırlanıyor. İki hafta sonra 129 yıllık kullanılan kilogram kavramı tarihe karışacak.

Kilogram’ın Tanımı

Uluslarası kullanılan kütlenin temel ölçü birimi.1 Kilogram 1 Kilogram Prototipi’nin kütlesine eşit olarak tanımlanmıştır, neredeyse 1 litre suyun kütlesine eşittir.

Kilogram Nasıl Yapıldı

Yapılan ilk kg 1889 yılında yapılmış %90’ı platinyum, %10’u iridyumdan .Yapılan kilogram başta 40 adet kopyadan meydana geliyordu ve kırk yılda bir paris’te karşılaştırılıyordu

Kilogram’ın Değişimi

Kilogramın tam olarak bir gramın 50 milyonda biri zayıfladığı söyleniyor. Bu kullanılan kilogramın hata barındıracağı anlamına geliyor.İki hafta sonra 16 Kasım 2018’de  Fransa’da Versay Şatosu’nun yakınında “Ağırlıklar ve Ölçüler Genel Konferansı” yapılacak. 57 ülkeden giden temsilciler bu konferansta kilogramın yeni bir tanımına karar verecek. Burada verilecek karar bilimde kullanılan 7 temel ölçüyü değiştirecek.

Bu tanım daha alternatif bir sabite bağlanmaya çalışılacak yani bu oylama sonucunda 129 yıllık kg kavramı tarihin tozlu sayfalarına karışmaya yüz tutacak.Kabul edilecek tanım 20 Mayıs 2019’dan itibaren dünyada ve bizim ülkemizde kullanılmaya başlanacak.

Hülya Çağtay

Mehmet akif ersoy matematik ögretmenligi öğrencisiyim. Öğrenmeyi ve öğretmeyi seviyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir