BilimGenelMakaleler

Avogadro Sayısı Nedir?

Avogadro sayısı

Avogadro sayısı veya diğer bir değişle Avogadro sabiti, herhangi bir elementin, bir molündeki atom sayısı ya da bir bileşiğin bir molündeki molekül sayısına takabül gelmektedir. Avogadro sayısı, bu alanda katkıları oldukça fazla olan İtalyan bilim adamı Amedeo Avogadro’nun (1776–1856) adı ile anılmaktadır.

1 mol -atom= 6,02 x 1023 tane atom
1 mol-molekül = 6.02×1023 tane molekül

Örneğin; 1 Mol yani 12 gram Karbon12 elementinde, 6.02214199×1023 atom bulunmaktadır.

n=N/NA

N = Tanecik sayısı

NA = Avogadro sayısı

n = Mol sayısı

Eğer karbon atomundan 6,02 x 1023 tane alıp tarttığımızda, ağırlığının 12 gram olduğunu görürüz. Yani avogadro sayısı (NA) için, herhangi bir elementin 1 molünde bulunan tanecik sayısıdır diyebiliriz.

Etiketler

Soru Cevap banner

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir Yorum

  1. Abi başarılarının devamını dilerim ben de lise 2 öğrencisiyim. İnşallah senin gibi ben de genetik mühendis olmak istiyorum😊😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı