GenelMakalelerTeknoloji

14 Maddede Teknolojinin Zararları

Google News Abone Ol

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknoloji ile birlikte insan hayatının kolaylaştığı ve eskiye göre çok daha iyi bir seviyeye geldiği gerçek. Ancak teknolojinin insan hayatı üzerinde olumsuz etkileri de yok değil. Birçok olumsuz etkisi var o zaman yazmaya başlıyorum

 1.  İnsanlar üzerinde sahte kimliğe yol açıyor, sosyal medya hesapları insanlara kendimizi nasıl tanıtırsak öyle olabileceğimiz bir platform o yüzden çok az insan olduğu gibi davranıyor ve görünüyor bundan dolayı kullanıcılar kendi profillerinde sadece kendi görüşlerine yer veriyor ve olmayı istediği kişi gibi davranıyor.
 2. Obezite sayısı artıyor, bunun sebebi ise hareketsizlik ve bir şeye odaklanarak yenilen yemeğin ölçüsüz olması.
 3. Dikkatsizliğe yol açması
 4. Sabırsız bir insan olmamıza yol açıyor, açılmayan ve duran videoların, uygulamaların sinirlerimizi bozup hemen kapatmamızın sebebi budur sabırsızlık.
 5.  Uyku düzenini bozuyor, her an yanımızda olan teknolojiler ve sürekli kontrol etme isteğimiz yüzünden uykusuz kalıyoruz bu yüzden yatacağınız odada teknolojik alet bulundurmazsanız daha sağlıklı olacaktır.
 6. Psikolojik olarak bağımlılıklarına neden olmaktadır.
 7. Zaman ve enerji tüketiminin düzensizleşmesine neden olmaktadır.
 8. Ekonomik israfa da neden olmaktadır.
 9. Radyasyona sebep olur
 10. Geliştirilen son model arabalardan çıkan egzozlar, sanayiden çıkan zehirli dumanlar hava kirliliğine sebep olur.
 11. İnsan sağlığına zarar vermektedir, Bel ve boyun ağrıları, ellerde uyuşmalar, sırt ağrılarına neden olmuştur.
 12. Küresel ısınmanın daha da artmasına neden olmuştur
 13. Sosyal hayatımızı soyutluyor, izlediğimiz diziler, videolardan dolayı ve oynadığımız oyunlar bizi teknolojiye bağımlı bırakıyor ve dışarıya çıkmaktansa evde film dizi izlemek veya oyun oynamak daha eğlenceli gözüküyor bu da bizi yavaş yavaş insanlardan uzaklaştırıyor.
 14.  Çocuklar için korku ve öfkeye sebep olabiliyor, Çocuklar izledikleri videolarda, çizgi filmlerde veya oynadıkları oyunlarda korkutucu öğelere maruz kalabiliyorlar. Gerçek ile hayal ürünü arasındaki farkı tam olarak idrak edebilecek yaşta olmayan çocuklar, tek başına kalma korkusu, geceleri kabus görme, tek başına tuvalete gidememe gibi olumsuz durumlar yaşayabiliyorlar.Benzer şekilde, şiddet öğeleri içeren video veya oyunları tükettiklerinde öfkeli çocuklara dönüşebiliyorlar.

Yağmur Selçuk

19 Kasım 2002 Yozgat doğumluyum, 11.Sınıfa geçtim ve kendimce öğrenip size katkı sağlamak amacıyla bu sayfaya kayıt olmuş bulunmaktayım. İstanbul’da yaşıyorum kendimce geliştirmeye çalıştığım hobilerim var gitar öğrenmek, resim cizmek, fotoğraf çekmek, yeni bir dil öğrenmek gibi :) Hedefim psikolog olup aynı zamanda yoga eğitmenide olmak

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir