BilimBitkilerCanlılarGenelMakalelerSağlık

Fındık ve Faydaları

Google News Abone Ol

Fındık Nedir?

Fındık, ülkemizde Karadeniz bölgesi ve çevresinde yaygın olarak yetişen bir meyvedir. Türkiye fındık yetiştiriciliğinde lider ülke konumundadır. Temmuz-Ağustos aylarında hasatı yapılır. Birçok faydası fındığın kullanım alanı oldukça geniştir. Çiğ olarak veya kavrularak tüketilebilir.

Fındığın Besleyici İçeriği Nedir?

Fındık yağ, karbonhidrat ve azot bakımından zengindir. Fındıkta bulunan yağların çoğu doymamış yağlardan oluşmaktadır. Omega 3 bakımından zengindir. B1, B6, C ve E vitaminlerini içerir. Ayrıca bakır, magnezyum,  folat, fosfor, demir ve az miktarda manganez içerir.

100 gram fındık 628 kalori enerji verir.

Fındık Ne Kadar Tüketilmelidir?

Faydalı bir yemiş olsa da içeriğindeki yüksek yağ içeriğinden dolayı fazla tüketimi kilo alımına sebep olabilir. Günde bir avuç fındık tüketimi tavsiye edilmektedir. Bir avuç fındık yaklaşık 24 gramdır, 151 kaloriye denk gelir. 3.59 g protein ve 4.58 g doymamış yağ içerir.

Faydalı bir besin olsa yüksek miktarda fındık tüketimi sağlığa zararlı olabilir. Yüksek miktarda magnezyum içerdiğinden dolayı fazla tüketimi kalpte problem oluşmasına sebep olabilir. Divertikül rahatsızlığı olan kişiler tedavi süreci açısından fındık tüketmemelidir. Aşırı tüketimi karın ağrısı, mide bulantısı, ishal gibi problemlere sebep olabilir. Ayrıca alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Fındığın Faydaları Nelerdir?

 1. Fındığın içeriğinde bulunan doymamış yağlar kalp ve damar sağlığını koruyarak kalp krizi riskini azaltır.
 2. Antioksidan olarak da etkinlik gösteren E vitamini açısından zengin olan fındık, başta mesane kanseri olmak üzere birçok kanser türünün oluşumunu engellemeye yardımcıdır.
 3. Hafızanın güçlenmesine destek olur.
 4. Kasların güçlenmesine katkıda bulunur ayrıca kemiklerimizin sağlam olması için gereken kalsiyum ve magnezyumu içerir.
 5. İçerdiği E vitamini sayesinde cilt sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır.
 6. Hazımsızlığı önler, bağırsak hareketlerini düzenler.
 7. Yüksek miktarda lif içeriği vardır. Lif içeriği sayesinde tip 2 diyabet riskini azaltıcı rolü vardır.
 8. Saçların uzamasını sağlar. Saç sağlığını korur.
 9. Hücre yenileyici özelliği özelliği vardır. Yaraların hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Kaynakça

 • https://neler.com/findigin-faydalari/
 • https://bilgihanem.com/findik-nedir/
 • https://www.diyetkolik.com/kac-kalori/findik/

Sena Ünal

Merhaba ben Sena. 1998'de İstanbul'da doğdum. Pertevniyal Lisesi'ni bitirdikten sonra burslu olarak Haliç Üniversitesi'nde Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazandım. Şu an 4.sınıfım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir