GenelHaberSağlık

Yağ Yakımına Yardımcı Besinler

Google News Abone Ol

Hemen hemen her yerde bulabileceğiniz ve yağ yakımına yardımcı bu besinlerin tatları da oldukça güzel. İşte fazla kilolardan kurtulmanızı sağlayacak ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlayacak o besinler.

İşte Kilo Vermeye Yardımcı Besinler

1. Kivi

Bir zamanlar ülkemizde lüks olarak bilinen kivi, artık Türkiye’de de yetiştirilmektedir. Kivi, ortalama bir portakala ve limona göre iki kata kadar daha fazla C vitamini içermektedir. Bilindiği üzere C vitamini, yağ yakımına yardımcı olan karnitinin sentezlenmesine yardımcı olur. Bu şekilde dolaylı olarak yağ yakımını kolaylaştırarak fazla kilolardan kurtulmanın anahtarıdır. Günde yalnızca 1 kivi yemenin bile, günlük C vitamini ihtiyacının %100’ünden fazlasını karşıladığı söylenmektedir. Fasulye gibi lif içeriği de oldukça yüksek olan kivi, tokluk hissiyatı verir. İçerdiği potasyum sayesinde de, spor sonrası oluşan kas ağrılarına da iyi gelmektedir. Uzmanlar, günde 1 adet kivi tüketmenin yağ yakımını hızlandırdığı ve fazla kilolardan kurtularak sağlıklı bir vücuda kavuşmayı sağladığını söylemektedirler.

kilo verme

2. Salatalık

Daha önceden de bileceğiniz üzere salatalık, cilde oldukça iyi gelmektedir. Cildi sıkılaştırdığı söylenmektedir. Aynı zamanda, içerdiği %95’lik su oranı ile, tüketildiğinde midede doygunluk oluşturacağından dolayı, tokluk hissi vererek, daha az kalori almanızı sağlayacaktır. Bu şekilde de fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Uzmanlara göre acıktığınızda salatalık tüketmek tokluk hissi vererek gereksiz beslenmenizin önüne geçecektir. İçeriğindeki lifler sayesinde vücudunuzu uzun bir müddet tok tutarak, depo edilen glikozun kana geçerek sindirilmesini sağlayacak ve fazla kilolardan kurtulmanıza neden olacaktır. Aç karna salatalık tüketmenin oldukça yararı olacağı söylenmektedir.

sağlıklı kilo verme

3. Yoğurt

Özellikle göbek bölgesinde oluşan yağların erimesine oldukça yarar sağladığı söylenmektedir. Aynı zamanda içerdiği kalsiyum ve protein ile birlikte yağ yakarken kas kütlesini korumanıza da yardımcı olarak güçlü bir kemik-kas yapısı kazanmamızı sağlamaktadır. Yağ yakma metabolizmasını da oldukça hızlandırdığı söylenmektedir. Uzmanlar, özellikle yarım yağlı yoğurt tüketmenin çok daha etkili olacağını söylemektedirler.

kilo verdiren besinler

4. Enginar

Karaciğer dostu olarak da bilinen enginar, yüksek potasyum, magnezyum ve lif kaynağıdır. İçeriğindeki magnezyum, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda yüksek lif kaynağı olması ile açlık hissini bastırarak daha az besin tüketmenizi, dolayısıyla daha az yemek yiyerek zayıflamanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda içeriğinde bolca bulunan potasyum ile birlikte, vücudun su dengesini korumasına da yardımcı olmaktadır. Çiğ olarak tüketilebilir. Salatalara veya yemeklere karıştırılabilir. Tüketildiğinde metabolizmayı uyararak, hızlı yağ yakımı sağlayan besinler arasındadır.

hızlı kilo verme

5. Ahududu

Böğürtlen ile sık sık karıştırılan bu meyve, böğürtlenden farklıdır. Antioksidan özelliği ile vücudun bağışıklık sistemini güçlendirirken, son zamanlarda yağ yakıcı olarak da kullanılmaktadır. İçerdiği yüksek lif oranı ile tokluk hissi vererek daha az kalori almamıza ve dolasıyla az yiyecek tüketerek zayıflamamıza yardımcı olmaktadır. C vitamini ile karnitin sentezini hızlandırarak yağların daha kolay yakılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda yüksek potasyum içeriği ile vücudumuzun su dengesini sağlamasına da yardımcı olmaktadır. Üstelik besin değerleri de oldukça düşük olduğundan, tokluk hissi verirken de az kalori almanızı sağlayacaktır.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı