BilimCanlılarGenelHayvanlarMakaleler

Bağırsak Solucanı (Ascaris lumbricoides)

Google News Abone Ol

Vücudumuzda kimi zaman parazit olarak yaşayan mikroorganizmalar bulunabilmektedir. Ancak bunun dışında kene, solucan gibi birçok hayvan ve larva da bu şekilde vücudumuzda mutualist ve/veya parazit olarak yaşam sürdürebilmektedir. Vücudumuzda parazit olarak yaşam sürdürebilen ve karın ağrısı, ishal gibi birçok rahatsızlığa sebep olan canlılardan bir tanesi olan Ascaris lumbricoides, halk arasında genellikle “Bağırsak Solucanı” olarak tanınmaktadır.

Bağırsak Solucanı Özellikleri Nelerdir?

 Ascarididae familyasının bir üyesi olan ve Enterobius olarak anılan bu canlı, ülkemizde pek çok vakada görülmektedir. Vücut içinde oldukça hızlı çoğalan bu tür, geç fark edildiğinde 40 cm’ye kadar büyüyebilmektedir. Günde ortalama olarak 2 bin kadar yumurta bırakabilmesine karşın, yumurtaların rahatsızlık oluşturabilmesi, gelişebilmesi ve parazitlik yapabilmesi için, dışkı içerisinde yaklaşık olarak 30 gün kadar muhafaza edilmiş olması gerekmektedir.

Ascaris-lumbricoides

Özellikle insanın ince bağırsağına yerleşerek çeşitli enfeksiyonlara ve daha sonrasında karın ağrısı, beraberinde de ishale sebep olabilmektedir. Asalak olarak yaşayan bu canlı uzunca bir silindir şeklindedir. Diğer solucanlara benzese de farklı olduğun açık renginden anlayabilirsiniz.

Bağırsak solucanı larvaları; öksürüğe, kanlı balgam, ateş, deri dökülmesine, zatürreye, kan hücrelerinden birisi olan eozinofillerin artışına neden olabilmektedir. Bununla birlikte erişken haldekiler de bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, kilo kaybı, iştahsızlık, sinirlilik, burun kaşıntısı, salya, karın zarı iltihabı, bağırsak tıkanmala­rına, ağızdan, burundan, makattan çıkmaya ve bulundukları organa özgü problemlere; safra kanallarına yerleşmesi, karaciğer apsesi, pankreas iltihabı, apandisite, sarılığa neden olurlar.

Bağırsak Solucanı

Bağırsak Solucanı Nasıl Bulaşır?

Genelde dışkı bulaşan sulardan kaynaklı olarak vücuda yerleşebilen bu canlı, benzer şekilde muamele görmüş gıdalardan kaynaklı olarak bulaşabilmektedir. Bulaşmayı engellemek ve parazitin vücut içerisinde gelişmesini ve çoğalmasını engellemek için çeşitli parazit ilaçları önerilmektedir. Ayrıca bağırsak solucanının bulaşması engellenmesi için her ihtimale karşı çiğ tüketilecek meyve ve sebzelerin bol su ile yıkanması önerilir.

Nasıl Tanı Konulur?

Bağırsak parazitlerinin varlığının kesin tanısını koymak için genelde dışkı tahlilleri istenmektedir. Dışkıda parazit yumurtalarına rastlanması beraberinde Ascaris lumbricoides varlığı tanısı konulmaktadır.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı