BilimGenelMakalelerSağlık

Mono Diyet Nedir ve Nasıl Yapılır?

Google News Abone Ol

Tek besin (mono) diyeti, gün boyunca sadece bir gıdayla beslenme ya da gün boyunca ağırlıklı olarak tek bir besin grubuyla beslenmedir. Bu diyet türü hızlı bir şekilde kilo vermeyi amaçlar. Bu diyette ağırlıklı olarak kepekli pirinç ve mevsim meyveleri tüketilmektedir. Bu besinler düzenli olarak tüketilirse eğer ödem atılır ve vücut toksinlerden kurtulur. En az 3, en fazla 7 gün kadar uygulanmalıdır. Diyet yapılırken mutlaka diyetisyeninizden destek ve yardım almanız gerekmektedir. Bu diyet türü metabolizmalarını şaşırtmak isteyen bireyler tarafından sıklıkla uygulanır. Bu diyette spor yapmak zorunlu değildir fakat zamanınız var ise günde 20 dakika kadar tempolu yürüyüş yapabilirsiniz.

Mono Diyet Zararları Nelerdir?

Kısa sürede etkili bir diyet türü olsa da uzun vadede zararları sıklıkla görülür.

 • Diyet süresince yoğun halsizlik görülebilir.
 • Her besin grubundan alınmadığı için vitamin ve mineral kayıpları görülebilir.
 • Diyet süresince kilo verilmesine karşın, sonrasında dikkat edilmezse hızlı bir şekilde kilo alınılabilir.
 • Aşırı sinirlenme, unutkanlık, dalgınlık görülen yan etkiler arasındadır.
 • Bağışıklık sisteminizi korumak için yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde savunma sisteminiz zayıfladığı için kolay hastalanabilirsiniz.

Mono Diyet Listesi Örnekleri

Ekmek Diyeti:

Bu diyet, en fazla 3 gün uygulanması tavsiye edilen bir diyettir. Sebzesiz diyet olarak da bilinir.

 • 3 gün boyunca günde 10-12 ince dilim ekmek yenilen bu diyette kahve, çay şekersiz olarak tüketmek serbesttir. Ekmekleri kızartıp, üzerine tek bıçak hareketi ile çok az tereyağ sürülebilir.
 • Akşam 7’den sonra bir şey tüketilmemelidir.
 • Diyet süresince bol su içilmelidir.
 • Bitki çayı olarak yeşil çay tüketilebilir.

Bu diyet karbonhidrat ağırlıklı olduğu için sağlık açısından ciddi zararlara yol açabilir. Ayrıca sürekli tereyağı tüketilmesi de Kalp-Damar sağlığı açısından bir risktir.

Yoğurt Diyeti:

7 gün boyunca uygulanacak bu diyet, kısa bir süre içerisinde etkisini gösterir. Yoğurt yüksek fosfor içermesi sebebiyle böbrek hastalarının bu diyeti uygulaması önerilmez. Kolesterol hastaları için de bu diyet türü sakıncalıdır.

Meyve-Sebze Diyeti:

Bu diyet, en fazla 7 gün uygulanabilen, sürekli olarak su içilmesi gerekilen bir diyettir. Haftada 3-4 kilo verme hedeflenir. Uzun vadede çeşitli sağlık problemlerine yol açmaktadır.

Çorba Diyeti: 

Kalorisinin düşük olması nedeniyle sebze çorbalarının tercih edildiği ve en fazla 7 gün boyunca uygulanması gereken bir diyettir.

 • Çorbanın yanında istenilen meyveler tüketilebilir, ancak muz ve üzümün şeker oranının fazla olmasından dolayı tercih edilmesi istenilmez.
 • Bu diyet sürecinde de bol su tüketilmelidir.
 • Bu diyet sürecinde de 7’den sonra bir şey tüketilmemelidir.

Diyetler besin grubundan yeterli ve gerekli miktarda alınıp, sürekli olduğu sürece sağlıklıdır. Bir diyetisyen olarak bu tarz diyet türlerinin sürekli yapılmaması gerektiğini belirtmek isterim.

Sağlıkla kalın.

Kaynakça:

 • https://www.kadinlarkulubu.com/diyet/mono-diyet-nedir-nasil-yapilir-mono-diyet-listesi-nasil-hazirlanir-141415.html
 • https://diyetciniz.com/mono-diyet-nedir/
 • https://www.elle.com.tr/guzellik/saglik/en-cok-kilo-verdiren-diyetler
 • https://blog.adimsay.com/en-cok-konusulan-diyetler-mono-diyet/

Kübra Maden

30.08.1996'da Malatyada doğdum. İlk ve ortaöğretimi Malatya'da tamamladım. 2015 yılında Artvin Çoruh Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazandım. 2017 Şubat ile Haziran ayları arasında Litvanya'da Erasmus yaptım. 2018 yaz döneminde Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çocuk polikliniği,hastane yemekhanesi,endokrinoloji ve dahiliye diyetisyen kliniği ve nutrisyon biriminde yaz stajımı tamamladım. 2019 Haziran'da Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldum. Şu anda online olarak diyet danışmanlığı yapıyorum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir