BilimGenelMakalelerSağlık

Birlikte Çalışan Vitamin Ve Mineraller

Google News Abone Ol

Şu besinde şu vitamin var, bu mineral var diyoruz. Her vitamin ve mineralin, vücudumuz için farklı farklı faydaları bulunmaktadır. Ve eksikliklerinde de hastalıklar meydana gelmektedir.

Fakat bazı vitamin ve mineraller birlikte çalışırlar, buna güçlerini birleştirirler de diyebiliriz. Her zaman taze meyve ve sebze tüketmenin, vitamin takviyesi almaktan daha faydalı olduğunu duymuşsunuzdur. İşte bunun sebebi de bir besinin yalnızca bir vitamin içermesinden değil, birden fazla vitamin ve mineralle kombinasyon oluşturması ve bunların birlikte çalışmasının sonucudur. Bu şekilde çalışan pek çok mekanizma olsa da, bu yazımda 2 tanesinden bahsedeceğim.

D Vitamini ve Kalsiyum

Pek çok besin ögesi gibi kalsiyum da ince bağırsaklardan emilir. Kalsiyum, kemiklerin yapısının korunması ve güçlenmesinde önemli rol oynasa da D vitamini, kalsiyumun emilimini artırarak görevini daha kolay yapmasına olanak sağlar. Yetişkinler için günlük 1000 mg kalsiyum ve 400 IU D vitamini alımı yeterli olacaktır. Günde 3-4 porsiyon süt, yoğurt, kefir, peynir gibi gıdalardan tüketmek yeterli kalsiyum alımını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra, güneşten faydalanmak da D vitamini sentezini artıracak, böylece kalsiyumun emilimi de artıracaktır.

B12 ve Folat

B12 ve folat da birlikte çalışan iyi bir çifttir. B12, vücutta folatın emilebilmesine yardımcı olur. Birlikte hücre bölünmesi ve yenilenmesini sağlarlar. Bu sayede vücudun genç kalabilmesinde etkileri büyüktür. B12’nin en iyi kaynakları, kırmızı et, yumurta ve süttür. Folatın ise, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagillerdir. Bu besinlerin dengeli alımı, eksiklikleri önleyecektir.

Zinnur Elliiki Küçükköseleci

İstanbul ve Konya'da yaşıyorum. 29 Eylül 1992 doğumluyum. Yeditepe Üniversi'nde çift ana dal programları ile Beslenme ve Diyetetik&Psikoloji okudum. Diyetisyen ve Psikoloğum. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Çocuk Beslenmesi yüksek lisansı yapmaktayım. Amatör olarak tenis oynamaktayım. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve spor alanlarına ilgiliyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı