GenelMakalelerSağlık

Yeşil Çay ile Kilo Verme

Google News Abone Ol

Zayıflama diyetlerinde sıkça duyduğumuz kelimelerden. Yeşil çayNedir yeşil çay, siyah çaydan farkı nedir? Aslında ikisi de aynı bitki, fakat tek fark işlenmeleri sırasında, siyah çay kurutulurken oksijenle tepkimeye girerken, yeşil çay tepkimeye girmeden toplanır. Bu şekilde aynı bitkiden iki farklı çay çeşidi oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra, ülkemizde yetişen çaylarda pestisit kalıntılarının olmaması büyük bir avantaj. Bu da çayları güvenle tüketebileceğimiz anlamına geliyor.

Yeşil Çay Kilo Vermeyi Sağlıyor Mu?

Daha önce de bahsettiğim gibi kilo vermeyi sağlayacak mucizevi tek bir besin yok… Zaten böyle bir besin olsa dünyada obez insan kalmazdı. Fakat dünya nüfusunun, hatta ülkemizin de büyük bir kısmı, obezite ve fazla kilolu olmakla mücadele veriyor.

Yeşil çay konusunda araştırmalar kesin olmasa da, yeşil çay direk kilo vermeyi sağlamasa da bunu kolaylaştırıyor. Ayrıca bazı kanser türlerinde ilerleme riskini de azaltıyor. Ayrıca kötü kolesterolü düşürdüğü ve kan basıncını da ayarladığı yönünde çalışmalar mevcut. Yeşil çayın, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, stresi azalttığı, gribi önlediği, Alzheimerı önlediği de yapılan çalışmalar arasında.

Yeşil çayı nasıl hazırlayalım dersek, suyu kaynattıktan sonra biraz beklemek gerekiyor ki yeşil çay etkinliğini en iyi şekilde gösterebilsin. Suyun sıcaklığı biraz azaldıktan sonra bir tatlı kaşığı yeşilçayı süzgeç yardımıyla fincana ilave edelim. Birkaç dakika bekledikten sonra yeşil çayı çıkartıp içebiliriz. Eğer tatlandırmak isterseniz içerisine limon, tarçın vb. ekleyebilirsiniz.

Bu kadar faydası olan bir bitkinin şifa olabilmesi için bazı kurallara uygun olarak tüketilmesi gerekmektedir. Gebelerin, emziren annelerin, kalp, böbrek, tansiyon hastalarının tüketmeden önce, tüketebilecekleri maksimum doz hakkında hekimlerine ve diyetisyenlerine danışmaları gerekmektedir.

Zinnur Elliiki Küçükköseleci

İstanbul ve Konya'da yaşıyorum. 29 Eylül 1992 doğumluyum. Yeditepe Üniversi'nde çift ana dal programları ile Beslenme ve Diyetetik&Psikoloji okudum. Diyetisyen ve Psikoloğum. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Çocuk Beslenmesi yüksek lisansı yapmaktayım. Amatör olarak tenis oynamaktayım. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve spor alanlarına ilgiliyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir