BilimGenelMakalelerSağlık

Bağışıklık Sistemimizdeki Bariyerlerimiz

Google News Abone Ol

Enfeksiyonlara karşı vücudumuzun oluşturmuş olduğu doğal immünite, kimyasal,fiziksel ve anatomik bariyerlerimiz vardır. Bu bariyerler patojenlerin neden olacağı enfeksiyona ve kolonizasyona karşı doğal direnç oluştururlar. Şimdi vücudumuzun patojenlerle nasıl savaştığına ve nasıl önlemler aldığına bakalım.

Fiziksel, Kimyasal Ve Anatomik Bariyerlerimiz

 • Gözyaşı ve diğer salgılarda bulunan lizozim enzimi mikroorganizmaların hücre duvarını parçalayarak mikroorganizmaları etkisiz hale getirir.
 • Nazofarinkste bulunan silialar aracılığı ile mikroorganizmaları içeren partiküller uzaklaştırılır.
 • Mukus ve trake boyunca yerleşmiş silialar mikroorganizmaları askıya alır ve vücuttan dışarı atar.
 • Antimikrobiyal yağ asitleri ve antibakteriyal peptidler üreten deri fiziksel bir bariyer oluşturur. Derinin normal florası enfeksiyonu inhibe eder.
 • Kan ve lenf proteinleri mikrobiyal gelişimi engeller.
 • Mide asiti (pH 2.0) ve hızlı pH değişimi  mikrobiyal üremeyi inhibe eder.
 • Normal flora barsak ve derideki patojenler ile mücadele eder.
 • Vücuttaki sıkı bağlanmış epitel hücreleri patojenlerin yayılımını ve kolonize olup enfeksiyona neden olmasını önler.
 • Akciğerlerdeki mukus antibakteriyel peptidler ve fagositler enfeksiyonu engeller.
 • Üriner sistemdeki sıvı akışı,miktarı mikrobiyal gelişimi engeller.

Vücudumuz biz farkında olmadan çoğu patojenle mükemmel bir şekilde savaşmakta,vücudumuzda iç organlarımız da derimiz de milyonlarca mikroorganizma yaşamakta ve bize çok sayıda yarar sağlamakta. Doğal bağışıklık(immünite) yani vücudumuzu enfeksiyonlara  yol açabilen  bakteri,virüs,mantar ve parazit gibi mikroorganizmaların zarar verici etkilerine karşı koruyan direnç her insan da değişmektedir. Ve her insanın kendine ait bir bakteri florası vardır. Normal floramız bizi hasta etmez eğer ki immün sistemimiz zayıflamaz ise..

Mikroorganizmalarla yaşamayı öğrenmeliyiz,çünkü onlar olmadan bizler sağlıklı bireyler olamayız. Tabi ki çoğu mikroorganizma için bunu söyleyemem ama tamamen steril bir hayat bizim için hiç sağlıklı değildir. Doğal bağışıklığımızın artması için vücudumuzun mikroorganizmalarla karşılaşıp fiziksel kimyasal olarak savaşması şarttır. Ki zaten vücudumuz bunu mükemmel bir şekilde yapıyor.  Sağlıkla kalın…

Işınsu Küçükdere

19.04.1995 tarihinde Adana'da doğdum. Ve Adana'da yaşıyorum.Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji bölümü son sınıf öğrencisiyim. Biyolojiyi,hayvanları,doğayı ve araştırmayı çok seviyorum.Ayrıca Mikrobiyoloji Anabilim Dalına daha fazla ilgi duyuyorum ve o alanda yükselmek istiyorum bölümüm bittikten sonra yüksek lisans düşünüyorum.

2 Yorum

 1. Bağışıklık sistemi dendiğinde hep askerler gelir aklıma.Vucudumuzun koruyucuları olan bu askerler bağışıklık sistemimizin bariyerleri olarak da yazarın dediği gibi paylaşılabilir.Teşekkürler..

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir