GenelMakalelerSağlık

Protein Tozu Kullanmalı Mı?

Google News Abone Ol

Sürekli olarak yapılan direnç egzersizlerinin-kas çalışmalarının kasların kuvvetini arttırdığı; fakat kas yapımını arttırmadığı bilinmektedir. Bu nedenle sporcular genellikle egzersiz sonrası protein tozu kullanırlar. Protein tozlarının, kas yapımı ve kas kuvvetini arttırdığı bilinmektedir. Peki kullandığımız bu protein tozları nedir, ne işe yararlar?

Protein Tozları

Protein tozları; yorucu kas çalışmaları sonrası, kas ağrısı hissini azaltır ve kas harabiyetini önler. Kullanımı (dozunda kullanılırsa) zararlı değildir, ancak pahalı ve protein alımını arttırmak için gereksizdir. Yapılan araştırmalarda, yoğun ağırlık antremanları sırasında bile diyetle alınan protein miktarını arttırmanın (normal besinlerden karşılayarak) protein ihtiyacının karşılanmasında yeterli olduğu bulunmuştur. Yapılan başka bir çalışmada; aktif olarak egzersiz yapan bireylerde protein tozu kullanımı araştırılmış. Bu araştırma sonucu; beslenmelerine dikkat eden ve protein tozu kullanmayan bireylerin vücut ölçümlerinin daha iyi olduğu (düşük yağ oranı, yüksek kas oranı) görülmüştür.

Hazırlaması, saklaması kolay olduğu ve raf ömrü de uzun olduğu için protein tozları daha pratik gelebiliyor. Aslında güzel bir diyet programıyla beraber bilinçli protein tozu kullanımı işe yarayabilir. Çünkü protein tozu kullandığımızda yağ alımını azaltmamız mümkün oluyor. Etin içinde hem protein hem de yağ vardır. Biz protein tozu kullandığımızda; daha az et tüketeceğiz ve böylece etten gelen yağı da almamış olacağız. Fakat bu tarz bir beslenmeyi düzgün bir diyetle de yapabiliriz; mesela yağı çok azaltarak bir beslenme programı uygulayabiliriz. Bu artık sizin tercihinize kalmış.. Az yağlı bol proteinli gerçekten yemek yediğiniz bir programla mı kas yapımınız artıyor, yoksa protein tozu kullandığınız, az et/yemek yediğiniz bir düzen mi kas yapımınızı arttırıyor? Bunu kendi vücudunuzda deneyip siz karar verebilirsiniz..

Fitness Eğitmeni
Fitness Eğitmeni

Kas çalışmasına yeni başlayan-eğitimsiz kişiler üzerinde araştırma yapılmış. Bu kişiler iki gruba ayrılmış ve bir gruba protein tozu (17 gr whey proteini, 3 gr kolostrum ve 2 gr lösin) verilmiş, diğer grubun normal olarak beslenmesi istenmiş. Bu iki grup 4 hafta boyunca bu şekilde beslenmiş ve haftada 3 gün kas çalışması yapmış. Sonuçta ise; iki grup arasında vücut kompozisyonu olarak fark gözlemlenememiş. Buna dayanarak diyebiliriz ki; kısa süreli yapılan kas çalışmalarında protein tozları işe yaramaz.

Uzun süreli spor yapan ve deneyimli kişiler ise iyice araştırarak, yaptığı egzersiz türüne uygun protein tozu kullanabilir. Yalnız her şeyde olduğu gibi bu konuda da aşırıya kaçmamak önemlidir. Dozunda kullanmak gerekir, yoksa istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilir. En çok görülen yan etki kellik ve kısırlıktır. Bu da genellikle bilinçsiz protein tozu kullanımından kaynaklanır.

Spor Hocalarına Dikkat!

Günümüzde protein tozu kullanımı çok yanlış anlaşılmaktadır. Ağırlık sporları hakkında deneyimsiz-yeni başlayan  kişiler bile spor hocalarının tavsiyesiyle protein tozu kullanımına başlamaktadır. Okuduğumuz üzere; deneyimsiz kişilerin protein tozu kullanması, normal- hatta sağlıksız beslenen kişilerin hiç bir şey kullanmamasıyla aynı etkiyi gösteriyor.. Boşu boşuna hem paranızdan hem de yemek zevkinizden olmayın.. Sağlıklı ve bol kaslı günler dileriz..

Kaynakça:

  • Sanchez Oliver A., Miranda Leon MT., Guerra-Hernandez E. /Prevalence of protein supplement use at gyms./ 2011 Sept.-Oct. Nutricion Hospitalaria
  • Boone CH., Stout JR., Beyer KS., Fukuda DH., Hoffman JR. /Muscle strength and hypertrophy occur independently of protein supplementation during short-term resistance training in untrained men./ 2015 Aug.

Aslı Yılmaz

Bezmialem Vakıf Üniversitesi son sınıf Beslenme ve Diyetetik öğrencisiyim. İstanbulda yaşıyorum. Faydalı olacağını düşündüğüm ve gündemdeki konulardan bahsetmek istiyorum. Yazılarımla ilgili görüşlerinizi, eklemek istediklerinizi, yazmamı istediğiniz konuları lütfen bana bildirin. Besinler ilacınız, ilacınız besininiz olsun!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı