BilimGenelHaberSağlık

Sporcu Gıdası: Whey Proteini

Google News Abone Ol

Her insanın yaşamını sürdürebilmesi için bir enerjiye ihtiyacı vardır. Spor yapan insanların normal insanlara göre enerji ihtiyaçları daha fazla olur. Sporcular için en kaliteli besin kaynağı da şüphesiz protein kaynaklı gıdalardır. Fakat bu protein dengeli bir beslenme ile alınmalı, takviye şeklinde alınması gereken durumlar da ise mutlaka bir doktor gözetimi altında bilinçli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Whey Proteini ve Peyniraltı Suyu

Peynir yapımında bir yan ürün olan peyniraltı suyu; laktoz, mineral maddeler, vitaminler, protein ve az miktarda da süt yağı içermektedir. Peyniraltı suyu proteinlerinin diğer prototeinlere göre üstün olan tarafı sadece biyolojik değeri değil, aynı zaman da antioksidan özellik içeren aminoasitlerin yüksek olmasıdır. Peyniraltı suyu proteinleri kısa zincirli aminoasitler olup kas kaybının mümkün olduğunca azalmasına yardımcı olur. Bu da spor sektöründe whey, peyniraltı suyu, proteininin popüler olmasını sağlamıştır.

Ancak yapılan çalışmalar da bu katkının tek başına alınmaması gerektiği, belirli bir besin takviyesi ile desteklenmesi gerektiği görülmüştür.

Peyniraltı suyunun bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış kesin bir zararı olmamasıyla beraber bilinçsiz bir kullanımı sonucu oluşacak yan etkileri vardır.

  • Bağırsak Mikroflorası Açısından Olumsuz Etkisi ; Peyniraltı suyunun toz haline dönüşmesi sırasında oluşan yoğun konsantre bileşikler bağırsaklar tarafından sindirimi zorlaştırır.
  • Akne, Sivilce ve Deri Solunumu ; aşırı tüketimi sonucu, bağırsak florasının olumsuz etkisi sebebiyle iltihaplanma, akne, sivilce gibi yan etkiler belirgin bir şekilde oluşur. Peynir altı suyu tozu kullanan birçok sporcuda bu şikayeti görebilirsiniz.
  • Ağır Metaller, Kimyasallar; Sporcular tarafından oldukça fazla gören whey proteini spor sektöründe ticari bir unsur haline gelmiştir. Piyasada saf veya safa yakın izole edilen whey proteinleri olduğu gibi içerisine çeşitli kimyasal ve ağır metallerin konulduğu diğerlerine göre daha uygun fiyatlara satılanları da mevcuttur. Bunlar sağlık için en zararlı olanlarıdır ve uzun vadede kanser riski bile taşımaktadır.

peyniraltı tozuPeynir altı suyu bilinçli ve doğru kullanıldığı takdirde oldukça yararlı bir protein olup sadece spor değil birçok alanda kullanıma sahip bir proteindir. Ancak piyasada sahte ürünler ve sporcuların bilinçsiz kullanımı bu proteini oldukça zararlı ve tehlikeli hale getirmektedir. Mesela peynir tenekesindeki su wheydir, yoğurdun suyu da wheydir veya kefir de bir wheydir. Böyle doğal gıdalarla bu proteini takviye etmemiz sağlık açısından daha yararlı olacaktır.

Şule Esen

'En büyük savaş cahilliğe karşı yapılandır.'

2 Yorum

  1. Şule hanım bende spor yapıyorum ve beslenmeme dikkat ediyorum. Bu yüzden yazınızı ilgiyle okudum. Gerçekten birçok insanın bilinçsiz davranması ve bunun sonucunda da ortaya kötü durumların çıkmasını önlemek için çok güzel bir yazı yazmışsınız. Elinize sağlık. İleride yazacağınız yazıları bekliyorum. Takipte kalıcam 🙂

    1. Spor yapmakla kalmayıp bunun üzerinde araştırma yapmanız beni de çok sevindirdi. Elimizden geldiği kadar yanlış bilinenler bilgileri düzeltmeye çalışıyoruz ve insanları bilinçlendirme gayretindeyiz. Sizin de ilginiz ve alakanız için teşekkür ederim. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı