BilimGenelMakalelerSağlık

Anne Sütünün Önemi

Google News Abone Ol

Anne sütü, bebeğe özel üretilen bir süttür. Her bebek için kendi annesinin sütü ona özeldir. Anne sütü bebeğin ihtiyaçlarına göre değişebilen niteliktedir. Bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerine içeren, sindirimi hazır mamalardan daha kolay olan bebek için ideal besin kaynağıdır. İçindeki koruyucu maddeler nedeniyle bebeği enfeksiyonlardan korur. Anne sütünde yeterli miktarda su ve vitamin bulunduğu için, çok sıcak iklimlerde bile bebeğe su vermeye gerek yoktur.

Anne sütünde bulunan proteinler inek sütündeki proteinlere göre bebeğin midesinde daha kolay sindirilir. Bebeğin gelişimi için gerekli olan yağ asitleri, anne sütünde daha yoğun bulunurken, içerdiği mineraller de bağırsaklardan daha kolay emilir. Anne sütü, inek sütüne oranla daha az miktarda protein içerse de bunlar bebeğin gereksinimi için yeterli miktardadır. Fazla protein ve mineraller böbreklerden atılır. Bunların yeterli miktarda bulunması, anne sütü alan bebeklerde böbreklere fazla yük binmesini engeller.

İlk günlerde gelen anne sütü kolostrumdur. Bu süt bebeğin birçok hastalıklara karşı korunmasını sağlar. Yararlı bakterilerin bağırsağı kaplamasını sağlar bu sayede anne sütü, alerji yapabilecek maddelerin emilimini engeller. Kolostrum bağırsak hareketlerini de hızlandırarak ilk dışkı çıkışını kolaylaştırır. Mikroorganizmalara karşı daha yoğun koruma faktörü içerir ve böbrekleri de korur.

Süt Saklama Koşulları

Oda Isısında:

25-37 oC  4 saat

15-25  oC 8 saat

Dondurmadan buzdolabında (2-4 oC) :  3 gün

Donmuş Süt;

Tek kapaklı buzdolabı:2 hafta

2 kapaklı buzdolabı: 3 ay

Derin dondurucu(ev tipi): 6 ay

Buzu çözüldükten sonra 24 saat saklanabilir.

Dondurulan süt buzdolabında çözdürüldükten sonra benmari (sıcak su dolu bir kabın içine süt kabı konularak) usulü ısıtılır.

Anne Sütünün Bebeğe Faydaları;

 • Anne sütü içeriğindeki üstün özellikler nedeniyle bebeğin beyin gelişimi için çok yararlıdır ve anne sütü alan bebeklerin  Q.’ları genelde yüksek olduğu gözlenmiştir.
 • Anne sütü alan bebekler ciddi sonuçlara yol açabilen bağırsak hastalığı Crohn’a karşı daha dayanıklıdır.
 • Anne sütü alan bebeklere göre biberonla beslenen bebeklerin gelecekte Tip 1 Diyabet hastalığına ve obeziteye yakalanma riski yüksektir.
 • Anne sütü alan bebekler göz enfeksiyonlarına karşı daha dayanıklıdır.
 • Anne sütüyle beslenmeyen bebeklerde ileride multipl skleroz ortaya çıkma riski nispeten daha yüksektir (Her ne kadar nedeni ortaya çıkarılmış bir hastalık olmasa da, bebekliklerinde anne sütü alanlarda, almayanlara göre daha az görülmektedir).
 • Anne sütü alan bebeklerin ileride alerji ve astım gibi hastalıklara yakalanma riskleri daha azdır ve bu azalma bebek büyüdükçe devam eder.
 • Orta kulak enfeksiyonları daha az görülür.
 • Anne sütü, ishalle seyreden enfeksiyon hastalıklarına, solunum ve idrar yolu enfeksiyonlarına, bakterilerle oluşan menenjit (beyin zarı iltihabı) hastalığına, ileride ortaya çıkması muhtemel ülseratif kolit hastalığına,  Hemofilus Influenza B bakterisiyle oluşan enfeksiyonlara, Nekrotizan enterokolit hastalığına (Yeni doğan döneminde, özellikle prematüre yeni doğanları etkileyen mide bağırsak kanalı hastalığı) karşı korur.
 • İçerdiği bazı maddeler nedeniyle bebeği enfeksiyonlara karşı korur, hastalıklara karşı direncini artırır. Diş eti hastalıkları, demir eksikliği anemisi, pişikle ilgili cilt hastalıkları çok daha az görülür.
 • Hazımsızlığı engeller ve böbreklerine ek yük oluşturmaz.
 • Anne sütü hemen kullanıma hazırdır ve her zaman tazedir.

Emzirmenin Anneye Olan Faydaları

Emzirme bebekle anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağlar. Doğumdan hemen sonra emzirme doğum sonrası kanama miktarını azaltır. Annenin sağlığında koruyucu etkisi vardır; göğüs kanseri, yumurtalık kanseri, kemik erimesi ve anemi risklerini azaltır. Aynı zamanda annenin doğum öncesi vücut yapısına yeniden kavuşmasını kolaylaştırır, hem rahim toparlanması, hem de alınan kiloların verilmesini kolaylaştırmaktadır.

 • Demir eksikliğine bağlı kansızlık ortaya çıkma riski azalır. Emziren annelerde doğum sonrası kanama miktarı daha az ve emzirmeye devam ettikleri sürece adet görme olasılıkları daha düşük olduğundan, doğumda kaybettikleri demir depolarını daha kısa zamanda tekrar oluşturabilirler.
 • Meme kanserine yakalanma riski daha düşüktür.
 • Şeker hastası bir annenin emzirdiği sürece günlük insülin ihtiyacı daha düşük olur.
 • Emzirmek, ileride yumurtalık ve endometrium (rahim içi tabakası) kanserine yakalanma riskinizi azaltır.
 • Gelecekte yaşanabilecek kemik erimesine karşı korur.

Anne Sütünü Arttıran Besinler

Ceviz-badem: anne sütüne destek oluyor. Hem anne sütünü artıyor hem de sütün daha kaliteli ve besleyici olmasını sağlıyor.

Rezene: Süt kanallarının geliştirip, süt miktarını artırıyor.

Fesleğen: Vücudu rahatlatıp stres kaynaklı süt azalmalarını önlüyor. Sakinleştirici etkisi ile stresten kaynaklı süt kesilmesini önlüyor.

Su: Anne sütünü artırmanın en doğal yolu sudan geçiyor. Bir annenin kaliteli ve bol miktarda sütü olması için bol bol su tüketmesi yetiyor.

Isırgan otu ve biberiyede anne sütünü artıran bitkiler arasındadır.

Anne Sütü Almayan Bebeklerin Beslenmesi

Teknolojinin bugün ulaştığı noktada bile anne sütüne eşdeğer bir besin maddesi üretebilmek mümkün olmamıştır. Çünkü anne sütü bebeğin ihtiyacına göre değişen, bağışıklık maddelerini içeren canlı bir sıvıdır. Mamalar, ancak anne sütüyle beslenmenin imkansız olduğu durumlarda gündeme gelebilir. İnsanlığın varoluşundan beri anne sütünün bu üstünlüğü devam etmektedir.

Kusma ve ishalle kaybedilen sıvı ve mineraller, ağızdan alınan sıvılar, bağırsak florasını düzenleyen probiotik içeren tozlar kullanılarak giderilebilir. Beslenmenin yeterli olduğu, çocuğun ayına uygun gereken kiloyu almasıyla anlaşılır. Bu nedenle çocuğunuzu düzenli aralıklarla sağlık kontrollerine götürünüz.

Elif Pekpak

Merhaba,ben Elif. İstanbul'da yaşıyorum. İstanbul Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Çocuk Gelişimi 4.sınıf öğrencisiyim. Bebek ve çocuk sağlığı, çocuk edebiyatı, otizm, özel gereksinimli ve hastanede yatan çocuklar hakkında araştırmalar yapmakta ve gerekli test ve eğitimleri almaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir