BilimGenelMakalelerSağlık

Kanserin Özellikleri Nelerdir?

Google News Abone Ol

Kanser çağımızın en tehlikeli ve ölümcül hastalıklarından bir tanesidir. Henüz tedavisi tam anlamı ile bulunamamıştır, çünkü kanserde etkili olan onlarca hatta yüzlerce etken vardır. Bu etkenlerin hepsinin tamamen engellenebilmesi veya önüne geçilebilmesi mümkün değildir. Bu sebepten kanserin kaçınılmaz olduğundan söz etmek pek de yanlış olmaz.

Kanserin gelişiminde etkili olan şeylerin başında genetik faktörler gelmektedir. Her ne kadar yaşanılan çevre önemli bir faktör olsa da, genetik açıdan kansere yatkınlık, ileride kanser hastalığına yakalanma düzeyiniz için ölçü teşkil etmektedir.

Kanser özelliği gösteren hücrelere karsinom hücreler denir. Kanser hücrelerini diğer vücut hücrelerinden ayıran belli başlı özellikler vardır. Bunları kanser özellikleri olarak da sıralayabiliriz. Bu özellikler bizim kanser tanısı koymamız konusunda önemli rol oynar. Peki kanserin özellikleri nelerdir ve kanser nasıl oluşur?

Kanserin Özellikleri
Kanserin Özellikleri

Kanserin Özellikleri

 1. Hücre ölümüne direnmek
 2. Anjiyogenez indüklemek: Kan damarları oluşturarak beslenmek
 3. Proliferatif sinyal vermeyi sürdürmek: Bölünmeyi sürdürmek
 4. Büyüme baskılayıcılardan kaçınmak: Fazla büyümek
 5. Metastaz aktivitesi: Başka organlara yayılmak
 6. Ölümsüz kopya etkinliği: Sürekli bölünmek
 7. İnflamasyonu desteklemek
 8. Enerji metabolizmasını değiştirmek
 9. Mutasyona uğramak
 10. Apoptoz sinyallerinden kaçınmak

Sağlık harcamalarının büyük bir kısmı kanser üzerine yapılan araştırmalara harcanmaktadır. Buna karşın çok karmaşık olan kanserin tam olarak bütün sebepleri ve tedavisi bilinmemektedir. Bunun sebebi kanser hücrelerinin çok farklı şekilde etkinlik göstermesi ve bir o kadar da karmaşık bir yapıya sahip olmasıdır.

Kaynak ve İleri Okuma

 • Douglas Hanahan, Hallmarks of Cancer: The Next Generation; Cell 144, 2011.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir