GenelHaberUzay

Elon Musk’ın İlk Ay Yolcusu

Google News Abone Ol

Son zamanlarda adından sıkça bahsettiren SpaceXin kurucusu Tesla Motors ve PayPal‘ın kurucu ortağı olan  Elon Musk bu sefer uzaya turist göndermeyi hedefliyor. Elon Musk, uzay turizmi için çalışmalarını geçtiğimiz yıllarda başlamıştı ve bu sene ilk turisti Ay’a göndermeyi planlamıştı. Ancak, roketlerde yaşanan bazı problemler ve teknik eksiklikten dolayı, yolculuk 2023 yılına ertelendi.

2023 yılında gerçekleşecek olan uçuşun yolcusu Japon milyarder Yusaku Maezawa olacak. Yolculuğun bir hafta süreceği düşünülüyor. Uçuşta kullanılmak istenen Falcon Heavy roketi yerine geliştirilmekte olan Big Falcon Rocket’in kullanılacağını açıkladı. Falcon Heavy roketinin bu yolculuk için bir çok teknik eksikliği olduğu belirtildi.

Yusaku Maezawa, 2023’te kendisiyle beraber 8 farklı sanatçıyı da Ay’a götürmek istiyor. Maezawa bu isimlerin ressam, müzisyen, mimar, heykeltıraş, yönetmen veya moda tasarımcısı olabileceğini söylüyor. “Ay’a giden ilk turist olmak benim için çok özel. Bu yolculuğu düşündükçe heyecanlanıyorum. Dünya’ya katkıda bulunmak ve barış ortamını da sağlamak istiyorum.” dedi.

Elon musk bu proje ile kalmayıp uzay turizmini Ay‘a iniş yaparak bir sonraki aşama taşımayı da planlıyor.

yolculuk planı

Ay Yolculuk Planı

Bir hafta sürmesi planlanan yolculuk BFR ile yapılacak. Yolculuk Ay’a 200 metre yaklaşacak şekilde yapılacak bir tam turdan oluşması planlanıyor. Gemi itici roket ve uzay aracı olmak üzere iki ana kısımdan oluşuyor. Gemi 106 metre uzunluğa ve 9 metrelik genişliğe sahip. Gemi gücünü roket motoru Raptor’dan alıyor, Musk’ın ifadelerine göre 100 kişilik taşıma kapasitesine sahip olacak. Uzay aracının bu şekilde tek seferde insanları Marsa ve Ay’a taşıması bekleniyor. Projenin geçtiğimiz yıllarda Avusturalya Uzay Kongresinde Elon Musk‘ın bahs ettiği Mars kolonisi Projeninin de önünü açacağını düşünüyoruz. Musk, Marsta kendi kendini idare eden bir koloni oluşturmanın önündeki teknik zorluklara sürekli değiniyor ve bu sorunları yakın bir gelecekte çözüleceği düşüncesi umut kazanmaya başladı. Uzay turizmi ile evrenin sırlarını çözmeye bir adım daha yaklaşıyoruz.

Kaynak ve İleri Okuma:

  • https://www.businessinsider.com.au/spacex-moon-mission-big-falcon-rocket-spaceship-2018-9
  • https://www.scientias.nl/spacex-schiet-japanse-miljardair-naar-de-maan

Saliha Kansız

Gebze Teknik Üniversitesi Fizik bölümü öğrencisiyim.  Kimya teknisyeniyim.Biyomedikal, Astrofizik, Modern Fizik,Elektronik ve Mekanik konularıyla ilgileniyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı