GenelMakalelerMobilTeknoloji

Tesla Motors Nedir?

Google News Abone Ol

Tesla Motors, adını şimdilerde elektriğin tanrısı olarak anılan Nikola Tesla’dan alır. Yüksek performanslı elektrikli araç ve elektrikli araç motor parçaları tasarlayan, üreten ve satan, halka açık, Silikon Vadisi merkezli bir otomotiv firmasıdır.

Tesla Motors Hakkında Bilgiler

Tesla Motors 2003 yılında Martin Eberhard ve Marc Tarpenning adlı mühendislerin kurduğu küçük bir ekip ile başlamıştır. Firmaya ilk finansal PayPal’ın kurucu ortaklarından olan Elon Musk‘tan geldi. Çünkü Musk, otomotiv sektörünün petrole bağımlı olmasından rahatsızlık duyuyordu. Musk şirketin finansal konularında önderlik etti ve şirketin CEO’su oldu. Tesla Motors’un yatırımcıları arasına Google kurucuları Sergey Brin ve Larry Page, eBay eski müdürü Jeff Skoll gibi önde gelen isimler katıldı. Şu anda şirketin 30.000’den fazla çalışanı vardır ve yönetim kurulu farklı şirketlerin üst düzey yöneticilerinden oluşur. 2014 yılında almış olduğu patentleri serbest kullanıma açarak elektrik motorlarının gelişimine katkı sağlamış ve sağlamaya devam edecektir.

Tesla Roadster, Model S ve Model X

Tesla Motors’un ilk tamamen elektrikli spor otomobili Tesla Roadster’dir. Bunu daha sonra Model S ve Model X takip etmiştir. Ortalama tüketiciye uygun fiyatlarla arabalar sunma amacını taşıyan Model 3’ün ise teslimatlarının 2017 sonuna kadar başlaması bekleniyor.

tesla motors

Tesla Motors’un otomobilleri sadece en iyi elektrikli otomobil değil, en iyi otomobil ödülleri toplamıştır. Bu otomobillerin en avantajlı yönleri ise tamamen ve ömür boyu bedava şarj edinebilmeleridir. Araçların bataryaları bittiğinde iki seçeneğiniz var. Supercharger şarj istasyonlarında 30 dakikada 320 km gidebilecek kadar şarj edebilir veya bir depo benzin fiyatı ödeyerek kısa sürede bataryayı değiştirebilirsiniz. Elon Musk’ın ifadesi ile, “Bedava ile en çabuk arasında seçim yapabilirsiniz.”

Tesla Motors gelecek vaat eden bir şirket. İnsanlık ve dağa için faydalı işler başarıyorlar. Elektrikli otomotiv çağına başlangıç yapmak isteyen bu başarılı şirket daha hangi projelere imza atacak, bekleyip göreceğiz.

Feyza Saat

Ankara'da yaşıyorum. Radyoterapi bölümü mezunuyum. Şuan Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünde öğrenciyim. Araştıma yapmayı, yazmayı ve bunları başkalarıyla paylaşmayı seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı