BilimGenelHaberUzay

SpaceX, Mars’ta Koloni Kurmaya Hazırlanıyor

Tesla Motors’un ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk, 2018’de Mars’a yapmayı amaçladıkları yolculuk ve yine Mars’ta kurmayı planladıkları, kendi kendine yetebilen koloni için hazırlıklara başladı. Paypal‘ın kurucu ortaklarından olan, bunun dışında Tesla Motors ile elektrikli araç üreten ve SpaceX‘te uzay çalışmaları yürütmeyi amaçlayan Elon Musk bu koloniyi kurmak için, 50 yıl içinde Mars’ta kendi kendi kendine geçimini sağlayan ve hayatını sürdüren bir koloni kurmayı amaçladıklarını açıkladı.

Mars’ta Koloni Kuruluyor

Uluslararası Astronomi Kongresinde ayrıntıları anlatan Elon Musk, insan türünü gezegenler arası seyahat edebilen ve birçok gezegene yayılmış bir tür haline getirmeyi amaçladığını dile getirdi. Mars’a gidecek mekik için biletlerin kişi başı 200 bin dolar olacağını tahmin eden Musk, maliyeti ve dolayısı ile bilet fiyatlarını düşürmek için çalışmalara devam ettiklerine de değinmeden geçmedi. Bunun dışında, yeniden kullanılabilir roketler gibi yeni teknolojilere de ihtiyaç olduklarından bahsetti.

SpaceX şirketi, halihazırda kullanılan Falcon roketlerinden çok daha güçlü olduğu ve farklı türde yakıt kullandığı söylenen Raptor roket motorunu kısa süre önce dünyaya tanıtmış, Mars seyahatinde kullanılacak bu gelişmiş roketin testlerini de başarılı bir şekilde gerçekleştirmişti.

Mars’ta çalışacak çok sayıda kişiye ihtiyaçları olduğunu söyleyen Musk, seyahat edilecek uzay aracının 42 adet Raptor motorunu aynı anda kullanacağını ifade etti. Herhangi bir olumsuzluk durumunda motorlardan birkaçının devre dışı kalması ya da zorunlu kapatılması durumunda, geri kalan motorların görevi başarı ile yerine getirmek için çalışacağını ifade etti.

İlk etapta 100 kişiyi göndermeyi amaçladıklarını söyleyen Musk, başlangıçta çok fazla kişinin Mars’a gitmeye hevesli olmayabileceğini, fakat yeni kurulacak kolonide çok fazla istihdam ihtiyacı olacağını dile getirirken, Mars’ta tarım yapacaklarından da bahsetti.

Mars’a ilk insansız yolculuğu 2018’de yapmak istediklerini söyleyen ünlü girişimci, 2024’te ilk insanın kızıl gezegene gönderilmesinin, 2025’te ise uzay gemisinin kızıl gezegene ulaşmasının planlandığını kaydetti. Elon Musk ayrıca, Dünya ve Mars’ın yörüngelerinin uzay aracı göndermeye ancak her 26 ayda bir uygun konuma gelmesinden dolayı, kendi kendine yetebilen ve ortalama bir milyon kişinin yaşayacağı koloniyi kurmanın 40 ila 100 yıl sürebileceğine işaret etti.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı