GenelMakalelerTeknoloji

Elon Musk Nasıl Bu Kadar Başarılı?

Google News Abone Ol

Elon Musk dünyaca ünlü bir milyarderdir. Almış olduğu doğru kararlar ile başarısını hız kaybetmeden arttırmaya devam etmiştir. Bir Afrikalı olmasına karşın, (Evet kendisi aslen Afrikalı’dır.) birçok kişinin imkansız olarak nitelendirdiği Afrika şartlarından etkilenmeden, doğru kararlar ile başarı merdivenlerini azimle çıkmayı başarmıştır.

Birçoğumuzun “Uzaya Araba Yollayan Adam” olarak tanıdığı Elon Musk, projelerinde estetik, çevre dostu, yenilikçi, teknoloji esaslı olarak geliştirmeyi ve geliştirdiklerini insanlık için kullanmayı amaç edinmiş biri. Peki onun başarısının altında yatan sır ne, gelin birlikte bakalım. Ancak bundan önce Elon Musk’ı hala tanımıyorsanız sitemizdeki “Elon Musk Kimdir?” isimli makaleyi okuyabilirsiniz.

Gelecek Planlaması

Geleceğe imza atmak ve onu tasarlamak için, ona yön vermek için dünden çalışmaya başlamak lazımdır. Elon Musk‘da bunu yapmış ve daha çocuk yaşta Afrika’daki okulunun ve yakınlardaki başka bir okulun kütüphanesindeki bütün kitapları okumuş. Okuyarak kendini geliştiren ve okumaktan hiç vazgeçmeyen Elon, kütüphanedeki kitapları bitirdikten sonra da pes etmemiş ve okumaya devam etmek için kütüphane görevlisini yeni kitaplar getirtmek için ikna etmiş.

Okumayı bu kadar seven bir insanın başarısız olma ihtimali olur mu hiç? Musk daha çocuk yaşlarda yazılım dilini konuşturarak Blaster isimli bir oyun üretmiş ve yaklaşık 500 dolara satışını yapmış. Her ne kadar az bir miktar olsa da bu düşük bütçeyi sermayesi olarak kullanmış ve yeni bir projelerine yatırım yapmış. Yatırımları meyvesini vermeye başladığında yavaş yavaş milyoner olmuş ve yine durmamış. Geleceğe yön vermek için gerekli adımları atmaya başlamış.

İleri görüşlü bir insan olan Elon Musk, en çok kullanılan tükenebilir enerji yakıtlarına yatırım yapmak yerine, daha onlar tükenmeden yenilebilir enerjiye yatırım yaparak Solar City‘i kurmuş. Güneş enerjisi ile elektrik üretme odaklı çalışan sistemler geliştirmeyi amaç edinen bir şirket.

Yenilenebilir enerji üretmenin bir anlamı olur mu hiç onu tüketemedikten sonra, olmaz tabii. Bu yüzden, ürettiği elektrik enerjisini kullanabilen ve çevre dostu olan araç üretimi için çalışmalara başlamış. Belki de kendisine idol olarak belirlediğinden midir bilinmez ancak kurduğu bu elektrikli araç üreten şirketin adını Tesla olarak uygun görmüş. Sadece bununla da kalmamış ve tıpkı geleceğe yön veren ve zamanının ilerisinde olan Nikola Tesla gibi geliştirdiği bütün projelerin patentini halka açık yapmış. Peki ama neden?

Neden diye sorulduğunda Musk şu sözle cevap vermiş;

“Dünyayı bir gemi olarak düşünün, bu geminin delikleri var ve hızla su alıyor. Tesla ile biz bu suyu boşaltan bir kova yaptık. Siz olsanız kovanın tasarımını paylaşmaz mısınız?”

Mekansal keşfin sınırsız potansiyeli ve insan ırkının geleceğinin korunması, Musk’ın ilgi uyandırıcı çıkarlarının temel taşları haline geldi ve bunlara yönelik olarak, uzay araştırmalarına ve yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarının keşfine adanmış Musk Vakfı’nı kurdu. Böylece geliştirdiği her projenin temelinde insanların daha iyi bir gelecekte yer almasını hedeflediğini de tüm dünyaya duyurmuş oldu.

Ülkemizi sık sık ziyaret eden Musk, iyi bir gelecek için Dünya’nın artık çok yıprandığını düşünen kesimde yer alıyor. Bu sebepten uzay araştırmalarına el atarak SpaceX şirketini kuruyor. Bu şirket ile dünyadaki en kaliteli roketleri üretmeyi amaçlaması ve bu amaca ulaşması bir taraftan hayret uyandırıyor. Şuan Nasa gibi kurumlara roket satışı yapan SpaceX, ilerde Mars’a insan taşımak ve orayı kolonileştirmek (bknz. SpaceX Mars’ta Koloni Kurmaya Hazırlanıyor) amacı ile çalışmalarına başlayacak gibi görünüyor.

İnsanoğlunun geleceğinin Mars’ta olacağını düşünüyor olacak ki Los Angeles‘ta bulunan SpaceX binasındaki ofisine doğru uzanan koridorda iki adet Mars resmi bulunduğu söyleniyor. Resimlerden biri Mars’ın bugünkü hali iken diğer ise Elon Musk’ın hayalindeki okyanuslarla çevrili Kızıl Gezegen olarak bilinen ama o kızıllığından eser kalmayan masmavi bir Mars tablosu yer alıyor. Kim bilir; belki gün uzunluğu ile Dünyaya en yakın gezegen olan Mars (1 Gün: 24 saat 37 dakika), belkide insanlık için gelecekteki yeni yaşam alanı olacak.

Doğru Zamanda Doğru Hamle

Biliyor musunuz; Elon Musk, internet patlamasından yararlanmak için iki gün sonra Stanford’u terk etti. İlk iki şirketi olan Zip2 Corporation’ı piyasaya sürmek için sadece iki gün sonra Stanford’dan ayrıldı. Bir çevrimiçi şehir rehberi olan Zip2, yakında The New York Times ve Chicago Tribune’un yeni web siteleri için içerik sağladı . 1999 yılında Compaq Computer Corporation’ın bir bölümü 302 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolar hisse senedi opsiyonu için Zip2’yi satın aldı.

Bu olaydan sonra aradan çok da fazla zaman geçmeden yine 1999’da, dünyada evrensel bir cüzdan olan X.com’u kurdu. Bu arada birçoğumuz bu şirketi Paypal olarak tanımakta ki şirket kurulduktan bir zaman sonra Paypal adı ile piyasayı kasıp kavurdu. Artık herkes Paypal’ı kullanarak güvenli bir şekilde internetten alışveriş yapıyordu. Bir zamanlar insanların çekinerek iş yaptığı internet, artık sanal bir pazar yeri haine gelmişti.

elon musk başarı

2002’de PayPal, eBay tarafından hisse başına 1.5 milyar dolar olarak satın alınmıştır. Satıştan önce ise Elon Musk, PayPal’ın yüzde 11 hissesine sahipti. Buradan da çok doğru bir adım atarak yüklü bir miktar kar elde etmiş oldu. Ancak bundan sonra da yan gelip yatmadı ve mal varlığının 10 milyon dolarını enerji sektöründe attığı adımlar ile göz dolduran SolarCity’e, 70 milyon dolarını otomotiv sektöründe geleceğin araçlarını üreten Tesla’ya, ve 100 milyon dolarını da bugün Nasa’ya roket pazarlayan SpaceX’ye yatırıyor.

Reklam Stratejisi

Elon Musk’ı çoğu zaman ilginç haberlerde gördüğümüz oldu. Bunun sebebi hem onun alışılmışın dışında davranışları, hem de reklam stratejisinde izlediği başarılı yol. Reklam özellikle insanlara bir şeyler satarak para kazanıyorsanız, pazarlama yapmak zorunda olduğunuzda en önemli faktörlerden bir tanesidir.

1971 haziranında Afrika’nın Pretoria eyaletinde dünyaya gelen ve buna rağmen harika işler başaran ve halen daha başarıları ile kendinden söz ettiren Musk, dünya çapında büyük bir üne sahiptir. Birçok ülkenin genelinde sevilen bir insan olması yaptıkları ile alakalı olmasının yanı sıra, yaptıklarını ve yapacaklarını iyi bir şekilde tanıtması, pazarlamasıdır.

Rekabetin çok olduğu sektörlerde en önemli şey kalite ve hemen sonrasında reklam stratejisi gelir. Oynadığı bir çok film ve dizide kendisinden söz ettiren ve sevilmesine olanak tanıyan kişiliği dışında, dünya çapında birçok uzay ve teknoloji kanalında yayınlanan belgeselleri ve tanıtımları ile dünya çapında büyük bir beğeni toplamayı başarmıştır. Özellikle birçok kişi tarafından uzaya arabasını yollayan manyak olarak bilinen Musk, bu girişimi ile hem SpaceX Falcon roketlerinin başarısını kanıtlayan bir gövde gösterisi yapmış, hem de Tesla Roadster‘ın tasarımına hayran bırakmıştı.

Kaynak ve İleri Okuma:

  • https://www.biography.com/people/elon-musk-20837159
  • http://barisozcan.com/kim-ulan-elon-musk/

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı